Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Tomšík: Prudký skok koruny à la Švýcarsko nečekejme

Není důvod očekávat skokové posílení koruny poté, co Česká národní banka skončí s politikou udržování kurzu na úrovni 27 Kč/euro. Poslancům z rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny to dnes řekl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Podle něj se ukazuje, že kurz koruny není podhodnocený, ale naopak že byl v době krize nadhodnocený. Banka se zavedla kurzový závazek v listopadu 2013.    

Podle Tomšíka by se neměl opakovat scénář prudkého posílení švýcarského franku, jedním z důvodů je odlišný charakter české ekonomiky. Švýcarská centrální banka v lednu zrušila limit pro kurz domácí měny vůči euru. Švýcarský frank krátce poté posílil vůči jednotné evropské měně o téměř 30 procent. ČNB je připravena reagovat na neočekávané výkyvy kurzu, dodal Tomšík.  

Intervence ČNB loni přinesly českému exportu 22 miliard   

Viceguvernér dále řekl, že se ČNB vrátí k používání úrokové politiky, až to bude zapotřebí. Připomněl, že banka snižovala úroky od srpna 2008 až do roku 2012. V listopadu 2013 pak oslabila kurz koruny intervencí.     

Koncem března bankovní rada ČNB potvrdila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhé polovině roku 2016. Zároveň upozornila, že v případě obnovení rizik deflace je připravena kurzový závazek ze současných 27 korun za euro posunout, tedy dále měnu oslabit.     

Tomšík dnes zopakoval, že ČNB očekává pro letošek růst české ekonomiky o 2,6 procenta a v příštím roce zrychlení až na tři procenta. Úrokové sazby by měly zůstat na minimech. Růst ekonomiky zhodnotil pozitivně, poznamenal, že volných pracovních míst je nyní nejvíc za posledních šest let.

Tomšík: ČNB chce důkazy manipulace se sazbou PRIBOR

Newsletter