Průzkum ECB: Chudoba a nerovnost v Evropě roste


19:16 • 3. ledna 2017

Tagy: chudoba, nerovnost, Evropa, bohatství

Evropané jsou stále chudší a nerovnost v Evropě stále roste. Takový vývoj je přitom patrný po celou dobu od Velké finanční krize. Naznačuje to studie Evropské centrální banky, která provedla rozsáhlé šetření o jmění evropských domácností.

Evropská centrální banka (ECB) prováděla v období let 2010-2014 rozsáhlý průzkum o finančních poměrech obyvatel Eurozóny. Data byla sesbírána u 84 tisíc domácností z 18 zemí platících eurem. O nepříliš pozitivních výsledcích průzkumu, které jsou nyní k dispozici, informoval Business Insider.

Na jedné straně vlastní 10 % domácností 51,2 % čistého bohatství a na druhé straně 5 % domácností má záporné čisté jmění (tedy hodnota jejich dluhů převyšuje hodnotu jejich majetku. Výsledky studie také naznačují, že od dob Velké finanční krize, která zbídačila řadu Evropanů, se nerovnost, a tedy chudoba chudých v Evropě stále zvětšuje.

Ta naše chudoba česká

Gini koeficient, což je index, který měří míru nerovnosti, se zvýšil, z 68 % na 68,5 %. To znamená, že Evropa se stala ještě o trochu více nerovným kontinentem. Prohloubil se také poměr mezi 80. a 20. percentilem, a to o 2,3 % (z 40,1 na 41). Podíl na bohatství nejbohatších 5 % domácností se zvýšil z 37,2 % na 37,8 %.

Vysokou polarizaci bohatství lze vysledovat i z dalších klíčových zjištění studie. Medián čistého bohatství Evropanů je 104 tisíc eur. Chudý 10. percentil však vlastní méně než jednu setinu mediánu; zhruba kolem 1 tisíce eur. Zato bohatý 90. percentil vlastní 496 tisíc eur, tedy pětinásobek mediánu. 95. percentil pak vlastní sedminásobek mediánu, tedy přibližně 743 tisíc eur.

 

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.