Šanghaj – Hongkong aneb vznik druhé největší burzy světa

17. listopadu proběhne propojení šanghajské a hongkongské burzy. Dlouho připravovaná obchodní integrace tak vytvoří druhou největší burzu na světě s tržní kapitalizací o objemu více jak 7 bilionů dolarů a ročním obratem přes 9 bilionů dolarů.

Čínský akciový trh se otevírá: propojení Hongkongu a Šanghaje už za týden

Dosavadní čínská burza je postavena na obchodování se třemi typy akcií – akcie typu „A“, „B“ a „H“. Akcie typu „B“ (B-shares) jsou vzhledem k tématu nerelevantní, jelikož se jedná o burzovní cizoměnové cenné papíry zaknihované na „pevnině“. Naopak typ „A“ (A-shares) je obchodovaný na čínském trhu pouze v rámci šanghajské a šen-čenské burzy a typ „H“ (H-shares) pak představují cenné papíry čínských společností obchodovaných v Hongkongu. Většina společností emituje vždy oba druhy, jak „A“ tak i „H“.

Velké množství investorů doposud nakupovalo jedině akcie typu „H“ především proto, že jsou obchodovány na burze v Hongkongu, která umožňuje jednoduchý nákup i prodej prostřednictvím klasických brokerských metod. Pouze některým investorům bylo umožněno obchodování s akciemi označení „A“ a to díky přístupu do systému zahraničních institucionálních investorů. Přímé obchody těchto subjektů však byly omezeny kvótami, tudíž běžnou praxí bylo zakládání podílových fondů či ETF, jejichž podkladovými aktivy byly právně cenné papíry či indexy z „pevniny“.

Od poloviny listopadu se systém mění. Díky vzájemnému propojení burz bude možné investovat přímo do 568 akcií obchodovaných na šanghajské burze a 268 akcií na burze v Hongkongu. Pokud se tento nový systém nebude potýkat s vážnějšími problémy, plánuje se další rozšíření o burzu v Šen-čenu.

Podle Stevena Suna z HSBC povede tento krok ke „zvýšení velikosti i relevance obou trhů, ale hlavně přispěje k větší robustnosti a efektivitě čínského finančního sektoru. Ten tak získá nejen další zdroj financování, ale pomůže i rozšířit a diverzifikovat globální investorskou základnu.“

Burzovní propojení s sebou přináší i několik otázek. První z nich se týká cenových rozdílů. Doposud byly H-shares obchodovány mezinárodně a A-shares pouze v rámci čínského trhu. Cenová korelace mezi nimi je pozitivní, avšak ceny rozdílné. Pokud společnost emitovala oba typy, akcie typu „A“ mají vyšší cenu díky menší poptávce než typ „H“. HSBC poukazuje především na sektor letecké dopravy, železnice a výrobce energetických zařízení. Některé rozdíly dosahují až 30 %, avšak s postupně se blížícím datem propojení se jejich velikost snižuje.

Druhým otazníkem je zdanění kapitálových výnosů. Obě země se v tomto směru liší. Čína například zdaňuje výnosy u akcií typu „A“, zatímco Hongkong kapitálové výnosy nezdaňuje vůbec. Podle vyjádření K.C. Chana z hongkongského Úřadu pro finanční služby a státní pokladnu „bude definitivní rozhodnutí o zdanění zahraničních investorů oznámeno ještě před samotným propojením trhů.“

Někteří investoři řeší i o otázku short-sellingu. Je jisté, že spekulace na pokles ceny nebude povolena u akcií typu „A“. Brokeři z hongkongské burzy však věří, že se situace do jednoho roku změní a bude možné „shortovat“ i čínské akcie.

Jediným přetrvávajícím aspektem minulého obchodního systému zůstává uvalení kvót. Za prvé se bude moci obchodovat pouze s cennými papíry, které jsou součástí akciových indexů obou zemí, a za druhé je stanoven i maximální objem obchodů čínských investorů na hongkongské burze a naopak. Čínští investoři mohou denně provést obchody maximálně o objemu 10,5 mld. juanů a ti z Hongkongu za 13 mld. juanů. Analytici z HSBC však věří, že se budou tyto kvóty časem, jak budou obchody intenzivnější, navyšovat, až do tří let úplně vymizí.

SB: Nejlepší podmínky pro podnikání nabízí Singapur, Nový Zéland a Hongkong

Newsletter