Anketa: Kdo nahradí Jiřího Rusnoka v čele České národní banky?

Zdroj: ČNB

Bankovní radu České národní banky letos čekají změny. Nejvíce se spekuluje o tom, kdo nahradí současného guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, kterému na konci června končí druhý mandát. Prezident Zeman doposud žádné jméno nezveřejnil. Zeptali jsme se proto na názor ekonomických odborníků.

Kdo bude podle Vás příštím guvernérem/guvernérkou České národní banky? A proč tipujete právě toto jméno? Koho byste vy osobně rád/a viděl/a v čele bankovní rady?

Pavel Peterka, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen

Výběr a jmenování nového guvernéra ze strany prezidenta ČR se blíží a spekulace o jménech se množí už od ledna letošního roku. Z pohledu zkušeností s měnovou politikou a procesního fungování ČNB mají výhodu současní radní, kteří byli všichni jmenováni prezidentem Zemanem. Svou důvěru v jejich schopnosti tak už alespoň jednou projevil. Mají proto i „na papíře“ jistou výhodu.

Turbulentní období vysoké inflace v posledních letech uvalilo na ČNB nezvyklou pozornost. Rada se v souladu s ekonomickou vědou rozhodla na rychle rostoucí inflaci reagovat utažením měnové politiky skrze úrokový kanál, což spustilo vlnu kritiky. Mezi kritiky razantního utahování měnové politiky patří i prezident Zeman. Jenže rada navyšování sazeb neodhlasovala jednomyslně. Pro zvyšování sazeb na posledních zasedáních vždy hlasovalo pět ze sedmi radních, kdy proti byl Aleš Michl s Oldřichem Dědkem. Jenže Dědkovi končí jeho druhé funkční období a pokračovat nemůže. Michl by tak svým postojem k navyšování sazeb mohl u Zemana získat přízeň.

A koho bych rád viděl v čele bankovní rady? Rozhodně bych nechtěl člověka, který postrádá dostatečnou erudici v problematice měnové politiky. Nepřál bych si člověka, který postrádá odvahu a má vedlejší politické ambice či nevyjasněnou minulost. Věřím, že dobrou práci by na postu guvernéra ČNB odvedl současný viceguvernér Tomáš Nidetzký. Pokud by neexistovalo omezení funkčních období, pak by mi udělalo radost , kdyby návrat do ČNB zvážil Mojmír Hampl.

Michal Skořepa, makroekonomický analytik České spořitelny

Rozhodnutí závisí na jediném člověku, který své uvažování o vhodném nástupci Jiřího Rusnoka nijak veřejně nekomentuje, takže konkrétní jméno si netroufám tipovat.

Z mého pohledu by největší smysl dávalo jmenovat na pozici guvernéra některého stávajícího člena bankovní rady, protože tak by byla zachována kontinuita a daná osoba by se nemusela za běhu učit pravidla fungování ČNB a její bankovní rady. Na druhé straně, z vlastní zkušenosti dlouholetého poradce bankovní rady této instituce vím, že radní včetně guvernéra dostávají ze strany aparátu velmi kvalitní informační a analytický servis, takže jsem si jistý, že by důstojný nástup na tuto pozici hravě zvládli i někteří renomovaní ekonomové, kteří teď v bankovní radě nesedí – ať už je to v rámci samotné ČNB nynější šéf sekce finanční stability Jan Frait, který už navíc v bankovní radě před časem působil, nebo z lidí mimo ČNB například často zmiňovaný Vladimír Dlouhý.

Dominik Stroukal, hlavní ekonom platební instituce Roger

Dávalo by smysl, aby na postu guvernéra zasednul jeden z dvojice viceguvernérů, tedy Tomáš Nidetzký, nebo Marek Mora. Kdybych musel, hodil bych si mincí, protože jsou oba skvělí kandidáti, ale o trochu blíže postu má Tomáš Nidetzký, už jen kvůli tomu, že má o rok delší zkušenost z rady a má podporu současného guvernéra. Zákon o ČNB ale v šestém odstavci říká, že guvernéra jmenuje prezident. A co si budeme nalhávat, to je politik velmi nevyzpytatelný, a kdo ví, zda ke konci svého úřadování ještě jednou nepřekvapí.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky

ČNB patří k nejvíce kredibilním veřejným institucím u nás. Zároveň je ve světě a mezi investory vnímána i jako jedna z nejvíce důvěryhodných a nejtransparentnějších bank.

Nový guvernér se tak postaví do čela instituce s vysokým renomé, kterou centrální banka má mezi odbornou i laickou veřejností. Z mého osobního pohledu by měl být nový guvernér odborně respektovanou osobností ideálně se zkušenostmi z této instituce. Za mě by tak zcela jistě byli vhodnými kandidáty oba současní viceguvernéři. Bez problémů by každý z nich dokázal navázat na dosluhujícího guvernéra a zajistit nezbytnou kontinuitu.

Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisen

Volba člena bankovní rady a jmenování guvernéra je výsadní právo prezidenta. Svou volbu s nikým ze zákonodárných komor či odbornou veřejností nemusí a také doposud nekonzultoval. Ani tentokrát se tak nestane. Nelze se ani spolehnout na doposud zažité pravidlo, že guvernér ČNB vzešel ze stávajících členů bankovní rady.

Pokud by ale toto nepsané pravidlo platilo a pokud by prezident dal na doporučení stávajícího guvernéra Rusnoka, má ze stávajících členů bankovní rady asi největší šanci Marek Mora, popřípadě Tomáš Nidetzký. Oba patří mezi úzké spolupracovníky stávajícího guvernéra a navázali by na éru Jiřího Rusnoka. Prezident a prezidentská kancelář má ale dost možná vlastního „koně“. Oblíbence Andreje Babiše, Aleny Schillerové a pana prezidenta v jedné osobě: Aleše Michla. Guvernérství Aleše Michla by představovalo minimálně v mediálním prostoru změnu v dosavadním konzervativním nastavení centrální banky.

Nelze ale vyloučit ani nečekanou volbu někoho mimo ČNB rovnou do křesla guvernéra. Bylo by to ale nestandardní.

Vyjma případu, že guvernér bude zvolen zvenku, se uvolní o jedno místo v bankovní radě, které bude muset být nahrazeno. O případných jménech se sice šušká, o některých, protože to tak sami chtějí, ale jisté není nic. Ale do jmenování už moc času nezbývá vzhledem k tomu, že daná osoba musí projít bezpečnostmi prověrkami.

Pavel Štěpánek, hlavní ekonom společnosti Fondee a bývalý člen bankovní rady ČNB

Kdo to bude, si netroufám tipovat. Odborníků, kteří by tuto pozici mohli zastávat, je několik. Důležitější je, jaký by guvernér či guvernérka měli mít odborný profil a profesionální zkušenosti. Znalost makroekonomie je nepominutelnou podmínkou, stejně jako praktická znalost měnové politiky. V profilu by měla být manažerská praxe. Nemělo by jít o žádného střelce experimentátora, ale o člověka rozvážného a komunikativního. Neměl by také mít žádné politické afiliace. V těchto směrech mají výhodu ti, kteří již nějakou dobu v ČNB působí nebo v ní působili. Mezi stávajícími členy bankovní rady by se několik vhodných osobností (byť ne všichni) našlo.

V radě bych tedy viděl rád někoho, kdo splňuje výše uvedené podmínky.

Pavel Potužák, Katedra ekonomie Národohospodářské fakulty VŠE v Praze 

Dle mého názoru je typ osobnosti důležitější než samotné jméno guvernéra. V souladu s přístupem mnoha ekonomů, kteří se zabývají moderní monetární ekonomií, se přikláním k následujícímu doporučení. Ve vedení centrální banky, které rozhoduje o nastavení měnové politiky ve stávajícím režimu, by měli být ekonomové s velmi pokročilou znalostí ekonomické teorie. Vedení centrální banky by mělo také velice podrobně chápat fungování modelu, který poskytuje centrální bance predikce. Tímto principem by se měli dle mého názoru řídit politické instituce, respektive politikové, kteří o vedení centrální banky rozhodují.

Radovan Vávra, investor

Moc bych za guvernéra chtěl někoho s mezinárodním renomé typu Jana Švejnara nebo Mirka Zámečníka ale jak to dopadne se dopředu bojím.