Benzín opět dražší než nafta. Budeme tankovat litr přes 40 korun?

Zdroj: Depositphotos

Dle očekávání ceny pohonných hmot v uplynulých dnech opět vzrostly. Poprvé od konce února je dokonce průměrná cena za litr benzínu vyšší než u nafty. Litr benzínu za posledních 7 dnů zdražil v průměru o 85 haléřů na současných 37,84 Kč. U nafty pak došlo ve stejném období ke zvýšení průměrné ceny za litr o 33 haléřů na 37,74 Kč. U té však i pro rok 2023 platí snížení spotřební daně, které litr nafty v průměru zlevňuje přibližně o 1,80 Kč. U benzínu došlo k opětovnému zavedení spotřební daně v plné výši od začátku října minulého roku.

Současný stav, kdy je v průměru litr benzínu dražší než litr nafty, je tak možný právě díky rozdílu ve zdanění. Příčiny zdražení cen pohonných hmot jsou podobné jako minulý týden. Ve srovnání se začátkem roku došlo k růstu cen ropy a také cen na burze pohonných hmot v Rotterdamu. Do trhu se promítá také postupný růst marží na našich čerpacích stanicích. Ty byly totiž z dlouhodobého pohledu na podprůměrných hodnotách. Cena nafty rostla pomalejším tempem i díky poklesu poptávky po naftě na topné účely, která slábne díky pádu cen zemního plynu a naplněným plynovým zásobníkům. Stále pozitivním faktorem je však nadprůměrně silná česká koruna, která je stále na maximálních hodnotách ve srovnání s eurem za posledních 14 let. Právě síla české koruny eliminuje ještě výraznější zvyšování cen pohonných hmot.

Aktuální situace vybízí k obchodování ropy, u Purple Trading to lze bez poplatků. 

Zdroj: Purple Trading
Zdroj: Purple Trading

Následující dny budou pro trh s pohonnými hmotami nesmírně důležité a nabité několika událostmi. Tu první již máme za sebou – ve středu zasedal kartel zemí OPEC, který dle očekávání zachoval těžební limity na stejných hodnotách. Světové ropné váhy jsou vyrovnány i přes očekávaný růst poptávky v Číně, kterou bohatě zásobuje Rusko. Pro Čínu se jedná o ideální situaci, nakupuje ropu s výraznou slevou oproti trhu. I díky tomu tak cena ropy na trhu v posledních dnech poklesla o přibližně 4 dolary za barel jak u ropy WTI, tak i Brentu. Obavy z nedostatku ropy, které nastaly po otevření Číny, jsou tak zatím zažehnány. Ve srovnání s prvním lednovým týdnem jsou však ceny ropy stále o několik dolarů výše, což se postupně promítá i do cen pohonných hmot. Ty zdražují výrazně i v USA, kvůli tuhé zimě z konce roku, která vyřadila z provozu několik rafinérií.

Na začátku příštího týdne nás pak čeká začátek platnosti embarga na dovoz ruských ropných produktů do EU. To představuje problém zejména u nafty, jelikož Evropa nemá dostatečnou kapacitu rafinérií, aby si potřebné pohonné hmoty produkovala sama. Výrazná část (zejména nafty) se sem tak dováží z Ruska. V posledních týdnech vysoce roste dovoz ruských pohonných hmot do Evropy, která se snaží předzásobit. I díky tomu by neměl zavládnout jejich nedostatek, budeme se však muset poohlédnout po jiných (a dražších) zdrojích. Ty najdeme pravděpodobně na Blízkém východě, v Indii nebo Číně. Ceny pohonných hmot by tak měly v následujících týdnech opět růst, nafta by pak mohla svou cenou opět předehnat benzín.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter