Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Cena plynu v roce 2021. Bude zlevňovat, nebo zdraží?

Zdroj: Depositphotos

Nikdo dnes sice ještě přesně nezná rychlost dalšího vývoje ekonomiky po pandemii, ale už teď se dá vysledovat několik trendů. Kromě nevypočitatelné korony jsou totiž ve hře také dlouhodobé faktory jako státní regulace v distribuci energií a naplánovaná podpora obnovitelných zdrojů, které některé části cenového koláče dopředu fixují a zklidňují celkový cenový výkyv koronového skoku.

Meziroční srovnání cen plynu

Podle zprávy analytické agentury Natural Gas Intelligence (NGI) ceny zemního plynu už v roce 2021 vyskočí nahoru. Teď jsou na nejnižší úrovni za poslední desetiletí. Díky mírné zimě a samozřejmě především kvůli koronavirové krizi a poklesu spotřeby celé ekonomiky, v Evropě také díky dovozu amerického plynu. NGI předpovídá poměrně prudké navýšení cen plynu nejpozději příští zimu. Měly by to být díky očekávanému oživení ekonomiky po koroně a následném hladu po energiích, ale vliv budou mít i rekordní dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA do Asie. Podle Rudolfa Krejcara, společnosti Kalkulátor.cz, která srovnává ceny elektřiny a plynu, v krátkodobém horizontu příliš růst nebudou: “Ceny plynu díky americkým dodávkám LNG a také díky boji o Nord Stream II podle všeho v roce 2021 v Evropě ještě nahoru příliš nevystřelí, ale ten další rok už pravděpodobně ano“. To podporuje i analýza logistických odborníků z Hellenic Shipping News, kteří upozorňují na to, že sklady plynu v Evropě jsou na 73%, takže by Evropa letos měla být schopna zvládnout jakýkoli nárůst poptávky.

Rusko zvládne výpadek plynu pokrýt

Stejně tak to vidí ve svých prohlášeních i ruský Gazprom (polovina jeho tržeb je z Evropy). Jak uvedla šéfka exportní divize Gazpromu Jelena Burmistrovová, „Většina výzev a hrozeb přetrvává. Patří mezi ně všeobecný nadbytek dodávek, který pravděpodobně uvidíme také v roce 2021“. Rusům v Evropě vadí samozřejmě konkurence v podobě amerického plynu LNG. Gazprom předpokládá v letošním roce vývoz do Evropy minimálně 170 miliard krychlových metrů plynu. Přitom v loňském roce (tedy už za krize) byl jejich vývoz do Evropy 199 miliard krychlových metrů plynu i přes očekávané mírné oživení ekonomiky. Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě, takže jde o zásadního hráče. První čtvrtletí roku 2021 tak bude definováno silnějším meziročním spoléháním na výběry zásob (ze skladových rezerv) a pak případnými zvýšenými dodávkami z ruských, norských a alžírských plynovodů, které pokryjí silnější poptávku (oživení po koroně) a nahradí přesun části dodávek LNG směrem k hladovější (po energii) Asii.

Jaký bude rok 2021 v cenách energií?

Poptávka po plynu se částečně obnoví už v roce 2021. Trochu tomu pomůže i přechod z uhlí na plyn z enviromentálních důvodů. Podle průzkumu agentury IEA ale hlavní boom spotřeby a zvýšení cen můžeme očekávat až v dalším roce nebo na přelomu roku 2021/2022. V dlouhodobějším výhledu do roku 2025 většinu zvýšené poptávky po plynu (40 %) potáhne nahoru průmysl. Zbytek ekonomiky včetně domácností se spíš bude soustředit na obnovitelné zdroje (tedy elektřinu). Z realistického pohledu to ale nic nemění na výhodném využití plynu pro domácnosti. Technologie jako solární panely nebo tepelná čerpadla nejsou zdaleka vhodné pro každého.

Zemní plyn podraží

Předpokládaná zvyšující se cena zemního plynu dokonce způsobí to, že výroba elektřiny z plynu stoupne jen o 1 %, ale produkce uhlí se zvýší globálně dokonce o 3 %. To by mělo vést ke zvýšení objemu emisí z energetiky o 2 % v roce 2021! Takže na konci koronakrize se nám plyn zdraží a ještě zapláče příroda.

Jak se bránit zdražení plynu jako soukromník?

Máte v podstatě dvě možnosti. Snížit svou spotřebu a/nebo použít tržní principy a najít si levnějšího dodavatele energie. Podle vyjádření Rudolfa Krejcara mohou zákazníci na energiích díky výběru správného tarifu ušetřit větší tisíce korun ročně. Velkoodběratelé totiž nakoupili energie včetně plynu za ceny až o 30 % nižší než v loňském roce, ale na cenách pro koncové spotřebitele se to příliš neprojevilo. V druhé polovině loňského roku totiž ceny už zase částečně stoupaly, takže se nikomu nechce v rozkolísané situaci pro rok 2021 moc plošně zlevňovat. Musíte být aktivní a hledat sami.

Použijte srovnávač cen plynu

Jediné co vám pak zbývá, je použít nezávislé srovnání cen plynu, jako je výpočet na Kalkulátor.cz. A jak jste pochopili z naší analýzy, stojí za uvážení i to, že až si vyberete pro vás ideální tarif, je právě teď vhodná doba na jeho fixaci. A nebojte se. Stejně jako se dnes digitalizují do teď nepředstavitelně konzervativní služby, pokrok pokračuje i v tom, když chcete změnit dodavatele. I s tím, jak změnit dodavatele plynu vám pomůže tým Kalkulátoru.