Česká ekonomika zažila nejhorší rok. V závěru ji zachránil průmysl

Klíčové body

  • České HDP kleslo v roce 2020 dle předběžného odhadu o 5,6 %.
  • Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 rostlo HDP nad konsensus trhu, a to mezikvartálně o 0,3 %.
  • Nad očekávání lepší výsledek HDP pomohl koruně překonat 25,90 za euro.
Zdroj: Depositphotos

Česká ekonomika zažila v roce 2020 nejhlubší propad od roku 1993. Pokles nedokázal zvrátit ani nad očekávání lepší výsledek růstu v posledním čtvrtletí, kdy HDP mezikvartálně vzrostlo o 0,3 %. Za propadem stojí především slabá spotřeba domácností, pokles investičních výdajů a výpadek zahraniční poptávky v první polovině roku. V eurozóně dosáhl mezičtvrtletní propad ekonomiky za tu samou dobu 0,7 % oproti očekávaným 0,9 %. Zlepšení oproti prognózám nezabránilo oslabení eura proti všem jeho hlavním měnovým párům s výjimkou australského dolaru. Koruna se díky nad očekávání lepšímu výsledku HDP posunula pod 25,90 za euro.

V roce 2020 byl zaznamenán nejhlubší ekonomický propad od osamostatnění České republiky. Podle předběžného odhadu byl hrubý domácí produkt očištěný o cenové vlivy a sezónnost loni o 5,6 % nižší než v roce 2019. Pokles HDP byl ovlivněn především slabší spotřebou domácností. Vlivem pandemie a protipandemických opatření významně klesly také investiční výdaje. V první polovině roku byl dále zaznamenán silný propad zahraniční poptávky. Ve čtvrtém čtvrtletí kleslo HDP České republiky meziročně o 5 %. Navzdory očekávání však došlo k mezičtvrtletnímu růstu oproti třetímu čtvrtletí o 0,3 %. Zde sehrál klíčovou roli průmysl, který lvím podílem „zachraňoval“ domácí růst v závěru roku. Pravdou ale je, že i v případě maloobchodu byl výkon lepší, než tomu bylo ve druhém čtvrtletí.

Lepší než očekávané hodnoty odhadu HDP České republiky za čtvrtý kvartál loňského roku přispěly k posílení koruny, která zpevnila pod hodnotu 25,90 za euro. Za silnější kurzem vedle posledních dat stojí také skutečnost, že trhy po vyjádření guvernéra ČNB Rusnoka z minulého týdne započítávají pravděpodobné zvýšení úrokových sazeb v roce 2021. Nad konsensus trhu lepší výsledek HDP tyto spekulace ještě zesílil. Zvýšení úrokových sazeb by u nás mělo přijít dříve než v ostatních zemích regionu. ČNB má oproti ostatním centrálním bankám komfort v podobě vyšší inflace. Ta by sice vlivem dopadů pandemie a uzavírek ekonomiky měla zpomalit, stále bychom se však měli nacházet v okolí inflačního cíle. Jestliže budeme v průběhu roku svědky ekonomické obnovy, domácí i zahraniční, pro kterou je klíčová vakcinace a vliv fiskální podpory, inflace a především inflační očekávání zrychlí. Na to by ČNB mohla reagovat jedním zvýšením sazeb v závěru letošního roku.

Zaměříme-li se na vývoj evropské ekonomiky, ve čtvrtém čtvrtletí kleslo sezónně očištěné HDP eurozóny mezikvartálně o 0,7 %. V celé EU byl pokles mírnější, a to o 0,5 %. Meziročně pak kleslo sezónně očištěné HDP eurozóny o 6,8 % a v celé EU o 6,4 %. Jedná se o významný propad, který byl ale nižší, než se očekávalo. Poděkování patří opět především firmám v průmyslu, kterým se daří najít cestu, jak co nejlépe fungovat v ekonomice svíjené lockdowny.

Euro i přes lepší než očekávané výsledky z posledního čtvrtletí loňského roku oslabilo proti dolaru, kdy dosáhlo na minimum za poslední dva měsíce. Společná měna oslabovala proti všem hlavním měnovým párům s výjimkou australského dolaru. Ten je pod tlakem po posledním rozhodnutí australské centrální banky zachovat současnou výši úrokových sazeb a zvýšit objem prostředků pro kvantitativní uvolňování.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2031 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,13 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2006 do 1,2083 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,90 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,82 až 25,97 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,40 až 21,58 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.