Čína: Rok Buvola s otevřenou peněženkou

Zdroj: Depositphotos

Investoři jsou zvědaví, jestli si čínský býčí trh udrží svůj náskok i v roce Buvola. Budou se zaměřovat na udržitelnost hospodářského oživení a tempo možného zpřísňování měnové politiky.

Moderní čínské akciové trhy jsou staré pouhé tři desítky let, ale rok Buvola neboli býka zatím z pohledu investorů vždy dostál svému jménu. Poslední lunární rok Buvola, v letech 2009–2010, přinesl 51% nárůst Shanghai Composite indexu. Ten předchozí, v období 1997–1998, byl svědkem 27% rallye.

Minulý výkon samozřejmě není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků. S příchodem nového buvolího roku, který začal 12. února, je nutné sledovat několik důležitých faktorů. První a nejdůležitější je, že dostatečná likvidita a čínské „first in, first out“ zotavení z ekonomického propadu způsobeného globální pandemií Covid-19 by měly do jara pomoct udržet býčí sentiment. A to jak na pevninském trhu, tak v Hongkongu. Jakékoli zvýšení inflačních tlaků nebo příklon k monetárnímu zpřísňování by však mohly ohrozit tyto trhy.

Zotavování pokračuje

Podobně jako v roce 2009 jsou i dnes investoři povzbuzováni levnými úvěry a silným ekonomickým oživením následujícím po krizi. Makroekonomické pozadí napovídá: Čína byla v roce 2020 jedinou větší ekonomikou s pozitivním růstem.  Konsenzuální prognózy pro letošní rok předpokládají 8% růst HDP. Analytici také očekávají silný růst výnosů čínských společností, a to minimálně v prvních dvou čtvrtletích.

V březnu se očekává, že státní rada Čínské lidové republiky odhalí podrobnosti čtrnáctého pětiletého plánu, který nastaví program vysokého růstu a vývoje až do roku 2025. Tento rok je dále pozoruhodný, protože v červenci bude sté výročí založení vládnoucí čínské komunistické strany. Zachování sociální stability a ekonomické síly jsou proto primární cíle. Cíl čínských politiků dosáhnout „středně prosperující společnosti ve všech ohledech“ znamená věnovat veškeré úsilí na podporu růstu při minimalizaci systémových rizik.

Divergující výkony

„Investoři by si měli všímat vysoké volatility a velkých rozdílů ve výkonnosti jednotlivých odvětví. Podle našeho názoru se některá ocenění zdají velmi napjatá, například v odvětví technologií, spotřebního zboží nebo zdravotnictví, kde intenzivnější obchodování může znamenat cenové výkyvy. Na druhou stranu, mnoho silných finančních akcií zůstává pozadu a obchoduje se buď s jednocifernými násobky zisku, nebo se slevami v účetní hodnotě,“ říká Eva Miklášová, Sales Associate Director, Fidelity International

Na rozdíl od býčího runu v roce 2009, letos bude pravděpodobně vládnout téma strukturálního růstu, přičemž dominovat budou zejména některá „horká“ odvětví a průmysloví lídři. Domácí spotřeba by měla i nadále zářit, neboť čínští politici se i na úkor pokračujícího obchodního napětí s Washingtonem snaží posilovat vnitřní poptávku.

Spotřebitelé tak mohou převzít štafetu od výrobců, kteří v loňském roce sehráli klíčovou roli při oživování Číny. Trh práce se stabilizoval, nezaměstnanost je na úrovni před pandemií, zatímco velké uspořené rezervy umožňují uvolnění větší kupní síly – Čína má jednu z nejvyšších měr úspor mezi světovými ekonomikami. Čínští spotřebitelé ušetřili v loňském roce v důsledku hrozby viru více než před tím, a to díky snížení nákladů na cestování a dalších diskrečních výdajů. Pokračující zotavování a zavedení vakcín nyní umožňuje znovu “otevřít peněženky“.

Pohled vpřed

Příliv prostředků do čínských akcií v posledních měsících stabilně roste, neboť zahraniční investoři se snaží vytěžit z posilování jüanu i ekonomickému růstu Číny. Investoři se také mohou odklánět z domácích trhů s nemovitostmi, kde vláda zavedla tvrdá opatření k omezení spekulací. Nedávná IPO čínských společností, zejména v Hong Kongu, byla velmi silná.

Přesto neexistuje způsob, jak zjistit, jak daleko může býk v roce 2021 doběhnout. V některých sektorech, kde prudce vzrostly hodnoty ocenění, je potřeba více opatrnosti. Jedním z klíčových rizik je zpřísnění politiky, které bylo rychlejší, než se čekalo. S pokračujícím ekonomickým oživováním a rostoucím inflačním tlakem se může Čína stát první zemí, která bude muset vyčistit likviditu.

V letošním roce zatím vysílala centrální banka Číny smíšené signály, chvílemi čerpala finanční prostředky, aby otestovala reakci trhu. „Obavy ze zpřísňování vyvolaly koncem ledna tržní nervozitu. Navíc může přijít několik dalších zpřísňujících opatření vedoucích k ochlazení inflace nebo zamezení bublin u aktiv. Tak jako tak očekáváme, že jakákoli další normalizace měnové politiky bude pomalá a postupná, neboť centrální banka dbá na stabilitu trhu v roce, u kterého v Číně věří, že bude jinak příznivým,“ vysvětluje Eva Miklášová, Sales Associate Director, Fidelity International.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.