Čínská ekonomika vykazuje problémy a Čínská lidová banka jde proti proudu

Klíčové body

  • Meziroční růst HDP v Číně dosáhl 8,1 % v roce 2021. Data však ukazují na hlubší problémy ekonomiky.
  • Čínská centrální banka jde proti proudu a snižuje úrokové sazby poprvé od dubna roku 2020 v reakci na nepříznivá data.
  • Čínský jüan bude zřejmě v reakci na slabší ekonomickou kondici Číny a snížení sazeb reagovat oslabením.
Zdroj: Depositphotos

Ekonomika Číny v roce 2021 opět rostla. Dle nejnovějších údajů dosáhla druhá největší ekonomika světa meziročního růstu o 8,1 %. Relativně vysokého růstu dosáhla i přes problémy s pandemií viru COVID-19. Tyto problémy byly nejvýraznější ve čtvrtém čtvrtletí, kdy byla znovuzavedena některá protipandemická pravidla, která vedla k poklesu ekonomiky. I díky silné průmyslové aktivitě meziroční růst HDP Číny ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 překonal odhady analytiků a dosáhl 4 %. Výsledek je však z pohledu čínské vlády slabý, když růst ve stejném období roku 2020 činil 6,5 %.

Čínská centrální banka se rozhodla snížit úrokové sazby a učinila tak poprvé od dubna roku 2020. Jejím cílem je dát ekonomice impuls skrze snížení ceny úvěrů, aby překonala náročné období plné komplikací spojených s novou mutací viru COVID-19. Zajímavé je, že centrální banka zveřejnila své rozhodnutí o snížení sazeb ještě před zveřejněním oficiálních výsledků tamního měření ekonomického vývoje. Je zřejmé, že tento krok byl ze strany Čínské lidové banky důkladně připraven.

Krok centrální banky tak naznačuje, že čínská ekonomika může být v hlubších problémech. Pokud se tyto předpoklady naplní, pak lze očekávat pokračování snižování úrokových sazeb v následujících měsících. Čínská centrální banka je dle slov jejich zástupců připravena dodat ekonomice podporu v období ekonomického útlumu, za kterým stojí globální ekonomické problémy a pandemie. Tyto změny budou dále prohlubovat rozdíly v přístupu k měnové politice Číny a USA, kdy od Fedu je naopak očekáván začátek normalizace měnové politiky.

Nejnovější data ukazují na výraznou ztrátu dynamiky napříč čínskou ekonomikou. I přesto se jí podařilo dosáhnout meziročního růstu HDP o 8,1 %. Je nutné zdůraznit, že tento výsledek je ovlivněn nižší srovnávací základnou z roku 2020, kdy se především na jeho začátku potýkala ekonomika s výrazným útlumem aktivity.

Opatření zaváděná za účelem omezení šíření viru v posledních měsících měla významný dopad na domácí poptávku. Tato opatření byla často zaváděna spolu s prohlášeními o nulové toleranci v oblasti koronaviru. Významný výpadek ekonomické aktivity byl zaregistrován především ve velkých městech, kde byla pravidla nejpřísnější. Čínský maloobchod v prosinci zaznamenal meziroční nárůst o 1,4 %, což je nejnižší hodnota za posledních 14 měsíců. V posledním čtvrtletí roku 2020 navíc v návaznosti na realitní skandál klesla v Číně investiční aktivita v oblasti nemovitostí o 7,7 %. Exportní aktivita Číny zůstala nadále silná a meziročně vzrostla o 7,3 %.

Čínská centrální banka se rozhodla podpořit ekonomiku snížením úrokových sazeb. Lze očekávat, že toto snížení nebylo posledním. Alespoň do té doby, než se situace v čínské ekonomice stabilizuje. Připravme se proto na možnost, že čínský jüan bude mírně oslabovat proti dolaru. Oslabení jüan bude dále záviset na rozhodnutí světových centrálních bank ohledně rychlosti a míry utahování měnové politiky. Slabší jüan by mohl naopak pomoci čínskému exportu, který do jisté míry trpí v důsledku přetížené, a hlavně drahé lodní dopravě posledních měsíců.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1425 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,11 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1398 do 1,1496 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,49 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,43 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,42 až 24,58 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,29 do 21,52 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters