RoklenFx: ČNB dnes rozhodne o stabilitě sazeb

Klíčové body

  • ČNB dnes stejně jako na posledních zasedáních bankovní rady rozhodne o stabilitě sazeb. Použije stejné argumenty.
  • Důležitým výsledkem zasedání bude nová prognóza. Ta napoví o dalším směřování kurzu koruny.
  • Viceguvernérka Zamrazilová nevědomky argumentuje ve prospěch dvouciferného růstu mezd.
Zdroj: ČNB

Dnes, ve čtvrtek 3. listopadu, nás čeká další zasedání bankovní rady České národní banky. Rozložení sil a rétorika jednotlivých radních se od posledního zasedání výrazně nezměnila. Můžeme proto předvídat průběh zasedání i bez věštecké koule. Přijde další rozhodnutí o stabilitě sazeb. Guvernér na tiskové konferenci odůvodní rozhodnutí přesvědčením o tom, že současná úroveň dostatečně tlumí inflační tlaky. Na čemž se shodne pět radních ze sedmi. Guvernér dodá, že inflace se blíží svému vrcholu a na horizontu měnové politiky (v roce 2024) se bude blížit dvouprocentnímu inflačnímu cíli.

Guvernér uvede, že ke zvýšení sazeb by rada ČNB pravděpodobně přistoupila v momentě, kdyby byly mzdové požadavky výrazně vyšší, než je očekáváno, a zároveň by dále rychle rostl deficit státního rozpočtu České republiky. Posílení inflace tažené poptávkou by mohlo část bankovní rady přesvědčit o potřebě dalšího navýšení sazeb.

I proto bude klíčová prognóza. Troufám si říct, že představení nové prognózy bude nejzajímavějším výstupem celého zasedání, následné tiskové konference a setkání s analytiky. Nová prognóza, stejně jako ta srpnová, totiž ukáže na propad české ekonomiky na přelomu roku, či v první polovině roku 2023. Zpomalení poptávky, především té spotřebitelské, je jedním z důležitých protiinflačních faktorů, na které současná rada ČNB v boji s inflací spoléhá. Riziko ztráty kotvy inflačních očekávání bude jistě zdůrazněno. My však už z dostupných materiálů a vyjádření víme, že většina současné bankovní rady považuje modely jejich výpočtu za nespolehlivé a celý argument ztráty kotvy je tak tzv. smeten ze stolu.

Jistým schizofrenním dojmem bude působit i debata ohledně rizik ohrožení hospodářského růstu v souvislosti s úrovní úrokových sazeb. Na jedné straně by vyšší sazby zřejmě prohloubily recesi. Na druhé rada ČNB alespoň technickou recesi potřebuje. Dojde totiž k ochlazení poptávky, a tím i k zmírnění inflačních tlaků.

Argumenty inflačních očekávání jsou při debatě bankovní rady v zásadě upozaděny. Nás v Roklenu, stejně jako řadu dalších ekonomů, překvapuje frekvence skloňování problematiky mzdových vyjednávání ze strany bankovních radních. Ano, růst mezd by ceteris paribus vedl k posílení poptávky, a tím i k posílení poptávkových inflačních tlaků. Zvláštní je ale formulace problému ze strany viceguvernérky Zamrazilové, která v rozhovoru pro MF Dnes uvedla, že „z pohledu centrálního bankéře by růst mezd měl odpovídat růstu produktivity“.

Srpnová prognóza ČNB počítá s meziročním růstem produktivity práce v české ekonomice v roce 2022 na úrovni 1,1 %. Růst reálných mezd, tedy mezd očištěných o vlivy inflace, by tudíž dle guvernérky měl dosahovat podobných hodnot. Prognóza ČNB ale očekává propad o 12,1 %. Viceguvernérka tak v zásadě vyzývá k dvoucifernému růst nominálních mezd. Takový skok by zřejmě zmírnil hospodářský propad, ale výrazně by prodloužil délku trvání období vysoké inflace.

Pro kurz koruny bude důležitá nová prognóza ČNB. Zhoršení výhledu pro českou ekonomiky by vedlo k tlaku na oslabení kurzu koruny proti euru, dolaru a dalším světovým měnám. Tento tlak se ale přes devizové intervence ČNB neprojeví. Pokud ano, tak krátkodobě. Dále lze předpokládat, tak jako v minulosti, krátkodobé výkyvy kurzu koruny v okolí doby zasedání a zveřejnění rozhodnutí a nové prognózy. Výhled kurzu koruny proti euru je ale v následujících týdnech stále stejný. Koruna se bude pohybovat v okolí 24,50 za euro. Toto bude platit až do změny parametrů devizových intervencí či do ukončení celého intervenčního režimu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9784 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 112,35 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9720 do 0,9885 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,51 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 25,04 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,45 až 24,59 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,95 do 25,36 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME