Dolar může oslabit. Korunu ovlivní rétorika ČNB

Klíčové body

  • Dle Ifo indexu vidí němečtí podnikatelé následující měsíce spíše optimističtěji
  • Sazby v Americe mohou být na sém vrcholu, to by mohl být další tlak na oslabení dolaru.
  • Koruna oslabila nad 24,75 EURCZK, její další směřování ovlivní zasedání ČNB.
Zdroj: Depositphotos

Ekonomický sentiment německých podnikatelů se v březnu zlepšil výrazně nad očekávání. Zdá se, že hrozba bankovní krize Němce moc netrápí a zůstávají optimističtí. Přestože byla v pondělí situace ohledně evropských bank klidnější, stále nelze vyloučit, že se neotočí. Americký dolar může dlouhodobě dále oslabovat. Velkou roli může hrát změna rétoriky Fedu a fakt, že americké sazby nejspíše budou na svém vrcholu. A důležitá bude i rétorika ČNB, která by zítra mohla mít vliv na českou korunu.  

Německý Ifo index podnikatelského klimatu v březnu vzrostl už po šesté v řadě z 91,1 na 93,3 bodu, přičemž dle očekávání měl klesnout o desetinu bodu. Index nejvíce táhl průmysl i sektor služeb. Méně výrazný, ale stále pozitivní vliv měl zahraniční obchod a odvětví stavebnictví. Zatím to vypadá, že pozitivní ekonomický sentiment nebyl narušen hrozbou bankovní krize posledních dní. To však neznamená, že se situace nemůže otočit. Situace ohledně Deutsche Bank byla včera klidnější v porovnání s pátkem. V pondělním obchodování akcie německé banky oproti pátku vzrostly.

Zveřejnění Ifo indexu žádný vliv na euro nemělo. Evropská společná měna se vůči dolaru včera pohybovala do strany v rozpětí 1,0745 až 1,0783 EURUSD. Od parity v polovině listopadu zelené bankovky vůči euru postupně oslabují. Podobný vývoj lze vypozorovat i při porovnání s japonským jenem, kdy se dolar od svého říjnového vrcholu 150 USDJPY postupně propadal, až se dostal do blízkosti hranice 130 USDJPY.

Další vývoj eura vůči dolaru bude záviset na krocích monetární politiky, jak ze strany ECB, tak především Fedu. U Američanů se očekává, že s vyšší pravděpodobností na dalším zasedání v květnu budou sazby ponechány na stávající hodnotě. Meziroční inflace za březen by se měla dostat pod 6% úroveň (což je stále daleko od 2% cíle), nicméně ekonomika na této úrovni sazeb může být už dostatečně utažená a inflace by se měla postupně snížit setrvačností vyšších sazeb.  V Evropě je situace jiná, inflace v eurozóně je vyšší a zejména hluboce zakořeněná jádrová inflace je převládajícím problémem. Dá se tedy předpokládat, že ECB v postupném navyšování pokračovat zatím bude. Opuštění jestřábí rétoriky ze strany Fedu by tedy mohlo dolar oslabit, což by měnový pár euro proti dolaru mohlo poslat směrem k 1,090 EURUSD.

Česká koruna na začátku týdne oslabovala. Pondělní ráno se se pohybovala pod hranicí 23,700 EURCZK, středový kurz se dále propadl k 23,640 za euro, než ho zelené svíčky vystřelily nad 23,790 EURCZK. Následná korekce část korunových ztrát umazala. Koruna od začátku března postupně oslabovala, klíčový byl 15. březen, kdy během jednoho obchodního dne koruna oslabila o více než 30 haléřů. Primárním důvodem byl strach na trzích, kdy investoři vystupovali z rizikovějších měn, čímž byla česká měna oslabena. Minulý týden přišla korekce, která korunu vrátila z nejslabších 24,100 EURCZK zpět k silnějším hodnotám pod 23,590 EURCZK.

Nyní koruna opět oslabuje. Na další vývoj naší měny bude mít vliv několik faktorů. Tím prvním bude globální situace ve finančním sektoru. Potenciální krach dalších bank může korunu oslabit zpět nad hranici 24,000 EURCZK. Ve středu nás čeká rozhodnutí ČNB ohledně výše úrokových sazeb, hlavní úroková sazba zůstane na 7 %. Důležitější však bude rétorika guvernéra Michla. Už v minulosti se ukázalo, že ČNB dokáže z koruny vytvořit pomyslný bezpečný přístav – rétorika může tedy mít vliv na další vývoj naší měny.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0812 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,64 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0695 do 1,0882 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,76 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,97 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,68 až 23,84 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,85 do 22,19 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME