Inflace na vzestupu? Vsaďte na korunu!

Klíčové body

  • Výsledky únorového indikátoru ZEW ukazují zlepšení ekonomického sentimentu.
  • Evropská komise snížila očekáváný růst HDP v eurozóně z 4,2 % na 3,8 %.
  • V reakci na smíšené zprávy a americké výnosy euro oslabovalo proti dolaru, ale posilovalo proti koruně.
Zdroj: Depositphotos

Oživení světové poptávky tlačí na ceny přepravy, potravin a energií, což se podepíše na vyšších inflačních tlacích. Dle stratégů banky Bank of America nejsou tyto inflační tlaky u zemí s rozvíjející se ekonomikou dostatečně zaceněny, a nabízí tak zajímavé příležitosti. Ve světle kurzových a dalších rizik v následujícím období se firmy a další instituce poohlížejí po prostředcích k zajištění. K takovému zajištění se nabízí nákup měn, za kterými stojí jestřábí centrální banky plánující utahovat měnovou politiku a robustní platební bilance. Mezi takové měny patří například česká koruna.

S očekávaným oživením světové poptávky budou dle stratégů dále růst ceny lodní i pozemní dopravy, potravin i energií. Na to konto trhy v současnosti intenzivně zaceňují nejvyšší inflaci v USA za poslední dekádu. S mnohem menší intenzitou však zaceňují inflaci v zemích s rozvíjející se ekonomikou, kam lze do jisté míry zařadit právě Českou republiku. Cena dopravy na světových trzích v posledních měsících dramaticky roste. Lodní přeprava je nyní na rekordních hodnotách. Její cena se pohybuje kolem trojnásobku cen z února 2020 a dvojnásobku průměrné ceny za rok 2020. Dalším inflačním tlakem pak bude cena ropy, která má proti roku 2020 dle odhadů BofA letos vzrůst na dvojnásobek.

I přes výhledy, které předpokládají normalizaci cen především u lodní přepravy, potravin a energií v druhé polovině roku, lze očekávat, že se firmy a další instituce budou proti riziku zajišťovat. Pro zajištění se přímo nabízí nákup měn, za nimiž stojí jestřábí centrální banky, které plánují utahovat měnovou politiku, a robustní platební bilance. Inflační tlaky se mohou projevit silněji v rozvíjejících se ekonomikách, kde díky tomu může přijít reakce centrálních bank mnohem dříve. Měny zemí, kde jsou centrální banky ochotné zvyšovat úrokové sazby, aby se vyrovnaly s tlaky spojenými s rostoucí inflací, tak budou nejvíce vyhledávány. Do této skupiny patří podle BofA česká koruna, ale také například brazilský real, čínský jüan, jihokorejský won. Vedle těchto měn budou k zajištění zvažovány také měny zemí vyvážející ropu, kterým bude z pohledu ekonomického vývoje vyhovovat růst její ceny.

Pro českou korunu je tato situace zajímavá. Inflační tlaky z titulu vyšších cen dopravy či volatilní složky potravin a energií se projeví ve výrobních i spotřebitelských cenách, už jen vinou charakteru a otevřenosti české ekonomiky. Výhodou oproti jiným zemím, například eurozóně, však bude vyšší srovnávací základna. I tak se ale dá čekat, že globální, a tedy i domácí, obnova poptávky ve spojení s rozšiřující se proočkovaností ekonomik bude mít jasný proinflační charakter. Vliv na inflaci a inflační očekávání pak bude tlačit na Českou národní banku a na změnu sazeb. Výhled jejich zvýšení se sice podepíše na posílení koruny, to, jak víme z aktuální prognózy centrální banky, by však nemělo předpokládanou úrokovou normalizaci nijak narušit. Aktuální prognóza předpovídá trojí zvýšení úroků během letošního roku spolu s posílením kurzu až na 25,40 za euro na konci letošního roku.

My předpokládáme, že úroková normalizace bude ze strany ČNB opatrnější z důvodu přetrvávajících rizik spojených s pandemií. I přesto, že tržní sazby již částečně zaceňují zvýšení úroků ve druhém čtvrtletí, bankovní rada dle našeho odhadu k první změně přistoupí až ve druhé polovině roku. Samotná vidina tohoto kroku však bude působit prostřednictvím kurzového kanálu měnových podmínek, a to možná dokonce intenzivněji, než předpokládá současná prognóza. I díky tomu by ČNB nakonec nemusela přistoupit ke trojímu zvýšení sazeb v letošním roce, ale pouze k jednomu, s dalším pokračováním v příštím roce.

V rámci eurozóny panuje tento týden smíšená nálada. Dle únorových výsledků ZEW indikátoru rostl ekonomický sentiment v Německu o 9,4 bodů oproti lednu na 71,4 bodů. Hodnoty ZEW indikátoru rostly také v eurozóně. Oproti lednu činil růst 11,3 bodů na 69,6 bodů. Analytici očekávají zlepšení situace vlivem růstu spotřeby v maloobchodu společně s vyššími inflačními očekáváními. Na druhou stranu však Evropská komise snížila očekávaný růst HDP v eurozóně v roce 2021 z 4,2 % na 3,8 %. Ve své revizi nejvýrazněji snížila očekávaný růst HDP pro rok 2021 v Rakousku z původních 4,1 % na 2 %, a to především vlivem oslabení zimního turismu. Komise naopak nyní očekává rychlejší ekonomickou obnovu v Itálii a ve Španělsku.

Na základě smíšených zpráv a s patřičným přispěním rostoucích amerických výnosů podporujících dolar oslabilo euro zpět pod hranici 1,2100 EURUSD. A tam by mělo setrvat do doby, dokud bude pokračovat růst výnosů v USA. Po stejnou dobu, co bude pod tlakem euro, pak bude mít tendenci oslabovat i koruna.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2173 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,76 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2067 do 1,2119 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,85 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,77 až 25,93 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,35 až 21,53 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.