Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Inflační očekávání v eurozóně dramaticky rostou

Klíčové body

  • Měření ZEW ukazují zlepšení nálady v Německu. Hodnotí lépe i současnou ekonomickou situaci.
  • Nálada se pomalejším tempem zlepšuje i v eurozóně. Strach z vysoké inflace přetrvává.
  • V rámci eurozóny jsou očekávání budoucí inflace rekordní. Firmy i spotřebitelé vědí, že současná inflace je daleko před kulminací.
Zdroj: Depositphotos

Očekávání Němců ohledně budoucího ekonomického růstu se v červnu meziměsíčně zlepšila. Stále je ale výhled německých firem i spotřebitelů horší, než tomu bylo před začátkem války na Ukrajině. Ukazují na to výsledky ZEW indikátoru očekávaného ekonomického vývoje. Hodnota indexu vzrostla z -34,3 na -28. Relativně výrazné zlepšení hodnoty v indexu však bylo stále pod očekáváním odhadů ekonomů z The Wall Street Journal, kteří očekávali -26,5. Horší nálada v Německu je spojena, podobně jako v ČR, s obavami z tempa růstu cen a s existencí několika významných rizik. Především pak kvůli situaci na trhu s energetickými komoditami a hrozbě zpomalení ekonomiky eurozóny či USA.

Dle měření ZEW došlo i ke zlepšení pohledu na současnou ekonomickou situaci Německa. Německé firmy a spotřebitelé vnímají červnovou situaci podstatně lépe než tu květnovou. Hodnota ZEW indexu současné ekonomické situace v Německu meziměsíčně výrazně vzrostla z -36,5 bodu v květnu na -27,6 bodu v červnu. Zlepšení hodnocení současné situace bylo výraznější, než bylo očekáváno.

Stále platí, že současnou situaci neoznačují Němci jako dobrou. Minimálně lze však vidět, že, ač nespokojeni se současným vývojem na trzích, Němci hodnotí situaci lépe než v květnu. Eskalace konfliktu na Ukrajině pokračuje, ale režim okolo Putina stále „neodpojil“ německou ekonomiku od plynu a na nová kola sankcí výrazně nereaguje, což ukazuje na omezené možnosti tamního režimu. Rusko, s HDP o velikosti Itálie, zřejmě nemůže oplácet Západu stejnou mincí. S postupujícím časem navíc roste manévrovací prostor EU v oblasti alternativních dodavatelů energetických komodit a zdrojů energie.

Ke zlepšení nálady došlo také v eurozóně. Zlepšení bylo mírnější. ZEW index budoucího ekonomického vývoje eurozóny se zlepšil o 1,5 bodu a dosáhl hodnoty mínus 28 bodů. Současnou situaci hodnotí firmy a spotřebitelé v eurozóně také lépe. Z podobného důvodu, jako ji lépe hodnotí právě Němci. Zlepšení ZEW indikátoru současného ekonomického vývoje o 8,6 bodu dostalo hodnotu indexu na hodnotu mínus 26,4 bodu.

Velmi zajímavé výsledky nabízí měření společnosti ZEW v oblasti inflačních očekávání z eurozóny. Z výsledků měření už podruhé v řadě meziměsíčně vzrostla očekávání v oblasti budoucí inflace na území eurozóny. Ukazatel, kde platí, že čím nižší hodnota, tím vyšší je očekávaná inflace, dosáhl hodnoty -32,4 bodu. V květnu přitom hodnota dosahovala mínus 10,6 bodu. Propad tak činil rekordních 21,8 bodu.

V rámci eurozóny si tak firmy i spotřebitelé uvědomují, že současné tempo růstu cen je stále daleko od kulminace a očekávají její růst. To není dobrá zpráva pro ECB, která má, jako každá centrální banka pečující o stabilitu cen, hrůzu ze ztráty ukotvení inflačních očekávání. Lze konstatovat, že současná inflační očekávání v eurozóně budou daleko od cílové hodnoty 2% inflace. Podobný vývoj situace bude tlačit ECB k přísnějšímu utahování měnové politiky v roce 2022 a 2023. Současný přístup ECB je ale stále velmi holubičí. Ani hrozba inflace dlouhodobě nad 2% cílem zřejmě nestačí na utlumení obav z tzv. fragmentace dluhopisového trhu v eurozóně.

Na světových trzích včera pokračoval dluhopisový výprodej. V Evropě se spread mezi desetiletým italským a německým dluhopisem dostal nad 240 bodů. Zřejmě i z toho důvodu dnes ECB oznámila mimořádné zasedání, na kterém budou guvernéři řešit současné tržní podmínky. Večer nás pak čeká zasedání Fedu, který rozhodně o zvýšení sazeb. Rozhodovat se přitom bude mezi úpravou o 50, nebo 75 bodů. Trh jasna zaceňuje druhou variantu, přičemž ve zbytku roku očekává posun amerických sazeb nad 3,5 %.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0491 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,92 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0387 do 1,0516 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,74 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,58 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,67 až 24,83 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,44 do 23,84 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters