Jak vypadal první covidový rok na trhu developerských projektů

Zdroj: Depositphotos

První rok v době covidové je téměř za námi. Co se za tu dobu stalo na trhu developerských projektů? 

Nové byty jsou v Praze i v regionech čím dál tím více poptávané. V Praze i v regionech se za poslední kvartál prodalo více než 2000 jednotek. U regionů se tím pádem jedná o meziroční růst o 53 %, v Praze se počet prodaných nových bytů meziročně zvýšil o 24 %. Ať už je to tím, že se lidé bojí dalšího zvyšování cen nebo protože chrání peníze proti inflaci, počet prodaných bytů se zvyšuje.

Co se týče nabídky, situace je podstatně horší. V hlavním městě se aktuálně nabízí pouze méně než 5000 nových bytů, ve všech ostatních regionech to je 6200 nových bytů. Z procentuálního hlediska se jedná o mezikvartální pokles nabídky o 13 % v Praze a o 8 % v regionech. V regionech navíc nabídka klesá již čtvrtý kvartál za sebou.

Zdroj: FLAT ZONE
Zdroj: FLAT ZONE

Nabídkové ceny nových bytů dále rostou. V porovnání se čtvrtým kvartálem minulého roku se ceny v Praze zvýšily o 6 %, ceny v regionech se pak zvýšily o 16 %. Poprvé za čtyři roky tak vidíme vyšší růst cen v regionech než v Praze. Pražské developerské společnosti totiž zahajují nové stavby ve Středočeském kraji a jiných větších regionálních městech ve větších objemech. K tomu přispívá i fakt, že kvůli plošnému zdražování po celé ČR některé regiony začínají být pro developery výhodné, takže se zde vytváří nový segment novostaveb. Rychle rostoucí nabídkové ceny nicméně také způsobily větší cenové nůžky mezi nabídkovou a prodejní cenou.

Zdroj: FLAT ZONE
Zdroj: FLAT ZONE

Největší rozdíl mezi nabídkovou a prodejní cenou nových bytů je 34 % v Moravskoslezském kraji. Opačnou situaci vedeme např. v Libereckém kraji, kde průměrná prodejní cena převyšuje průměrnou nabídkovou. Tento úkaz může být způsobený více faktory, pro příklad uvádíme tři:

  • V posledních dvou tří letech pozorujeme rozmach rekreačních nemovitostí např. v lyžařských nebo turistických destinacích, kde jsou nabídkové ceny mnohdy vyšší než průměrné ceny v Praze. O tyto projekty je často velký zájem, v celkových číslech někdy i stejný nebo větší než o standardní developerské projekty na bydlení v regionálních městech, což způsobí větší průměrnou prodejní cenu než nabídkovou.
  • V krajích, kde segment novostaveb teprve začíná nebo kde je malá nabídka nových bytů, někdy firmy nadsadí ceny svých nových projektů a čekají, jak trh zareaguje. Pokud je poptávka nízká, nabídkové ceny výhledově sníží.
  • Na trhu je málo nových bytů a poptávka roste. Pomalá povolovací řízení neumožnují správné tempo bytové výstavby, a proto nabídka nedokáže uspokojit poptávku, což vede k dalšímu zvyšování cen.
Zdroj: FLAT ZONE
Zdroj: FLAT ZONE

Nové byty v Praze se na konci roku 2020 nabízely za 116 866 Kč za m2, prodejní cena byla o 8 % nižší (107 877 Kč za m2). Nové byty v regionech se na konci 2020 nabízely za 69 054 Kč za m2, prodejní cena byla o 5 % nižší (65 573 Kč za m2). Za nejlevnější ceny se prodává v Kraji Vysočina a mimo Prahu se za nejdražší ceny prodávají nové byty v Ústeckém kraji (převážně skiapartmány).

Analýzu všech jednotlivých krajů si můžete stáhnout na stránkách zde.