Jestřáb z Fedu rozhodně nemá přistřižená křídla

Klíčové body

  • Podle Fedu bude brzy vhodné zvýšit úrokové sazby, na první zvýšení v novém cyklu podle nás dojde již v březnu.
  • Guvernér Powell nevyloučil možnost zvýšení sazeb na každém dalším zasedání ani možnost jednorázového navýšení o více než 25 bodů.
  • Jestřábí výstup podpořil americké nominální i reálné tržní sazby a dolar. Potopil naopak akcie a rizikové měny, včetně koruny.
Zdroj: Depositphotos

Od letošního prvního zasedání americké centrální banky jsme očekávali opatrný jestřábí výstup. Realita onoho „jestřába“ potvrdila. Zároveň ale ukázala, že rozhodně nemá přistřižená křídla. Potvrzují to rostoucí americké reálné i nominální tržní sazby, silnější dolar a pokles akcií.

Fed potvrdil tržní očekávání, když uvedl, že brzy bude vhodné zvýšit úrokové sazby. Jakmile se tak stane, přiblížíme se zároveň k začátku snižování bilance centrální banky prostřednictvím osekávání reinvestic. Základem toho je ekonomické pozadí v podobě historicky napjatého trhu práce, inflace výrazně nad cílem, navíc trvalejší oproti původním predikcím a teď s horším výhledem, a ekonomika nacházející se v mnohem lepším stavu než v roce 2015, kdy Fed zvyšoval sazby v předchozím cyklu. Podle guvernéra Powella navíc existuje významný prostor na to, aby banka zvýšila sazby, aniž by tím ohrozila trh práce.

Nelze se tedy divit, že šéf Fedu nevyloučil možnost zvýšení sazeb na každém dalším zasedání ani možnost jednorázového navýšení o více než 25 bazických bodů. A právě z toho tržní účastníci čerpali nejvíce, když vezmeme v potaz nárůst výnosu dvouletého dluhopisu o 13 bodů, což byl největší denní pohyb od března 2020, a desetiletého o více než 8. Výše se posunuly i reálné tržní sazby měřené proti inflaci ochráněnými dluhopisy, tzv. TIPS. Desetiletý instrument se v tomto případě posunul o necelých deset bodů nad -0,6 %, a přiblížil se tak k rezistenci na -0,5 %. Třicetiletý je pak aktuálně méně než deset bodů od hranice 0 %.

V návaznosti na jestřábí výstup začal trh pro letošní rok zaceňovat zvýšení sazeb Fedu o více než 120 bazických bodů. Zvýšila se i pravděpodobnost březnového hiku o 50 bazických bodů, a to ze 6 % před týdnem krátce na více než 20 %. Jediné, co zůstává v podstatě beze změny, je tržní výhled dlouhodobé neutrální sazby. Ta se aktuálně nachází kolem 1,8 % ve srovnání s odhadem Fedu na 2,5 %.

I přesto, že včerejší tržní reakce podtrhuje nad očekávání více jestřábí výstup, z našeho pohledu na tiskové konferenci nezaznělo nic, co by tržní účastníci dávno nevěděli. Spíše jen čekali na potvrzení/vyvrácení. Přiznáváme, že popis americké ekonomiky s ohledem na trh práce a inflaci přímo volá po rychlém a razantním zvýšení sazeb. Fakt, že Powell nevyloučil zvýšení úroků na každém dalším zasedání ani možnost hiku o 50 bodů, ale nutně neznamená, že se tak opravdu stane. Očekáváme, že se první čtvrtletí ponese v duchu dopadů mutace omikron, což bude znamenat o něco horší příchozí data. Prvním signálem bylo zhoršení indikátorů PMI sektoru služeb a průmyslu.

Předpokládáme, že Fed letos zvýší sazby minimálně třikrát. Riziko je však jasně nakloněné vyššímu číslu. Poprvé se tak stane již v březnu, půjde přitom o standardní krok o velikosti 25 bazických bodů. Poté bude následovat minimálně ještě jedno stejné navýšení a následně začátek snižování bilance Fedu. V tomto případě bude záležet na zvoleném tempu. Až to ukáže, zda bude možné tzv. kvantitativní utahování pojmout za nástroj uvolňující potřebu rychlejšího navyšování úroků, a tedy i hrozbu dalšího zploštění výnosové křivky, případně její inverzi.

Právě včerejší reakce výhled plošší výnosovky potvrdila. Nejrychleji rostly sazby středních splatností, což se projevilo v poklesu spreadu dvouletého a desetiletého instrumentu pod 70 bodů a pětiletého a třicetiletého pod hranici 50 bodů. Dle vyjádření Fedu tyto hodnoty zhruba odpovídají normě. Měnový výbor přitom výnosovou křivku necílí, pouze ji sleduje. I přesto je inverzní výnosová křivka rizikem, jelikož jde o jeden z nejsledovanějších indikátorů potenciální recese. Nadto vypovídá o tom, že bondový trh nevěří v dosažení Fedem odhadované neutrální sazby. Naopak počítá s přiškrcením budoucího ekonomického růstu.

Zbytek týdne se ponese v duchu dozvuků lednového zasedání Fedu. Rizika přitom zůstávají na straně silnějšího dolaru, vyšších středních splatností a tlaků na vyšší reálné sazby. Právě ty zůstanou rizikem poklesu akcií a výprodeje rizikových měn, včetně české koruny. Z dat budeme sledovat dnes zveřejněný odhad amerického HDP za čtvrté čtvrtletí loňského roku. V pátek pak index nákladů na zaměstnanost jakožto ukazatel napjatosti trhu práce s ohledem na mzdy a benefity.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1210 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,68 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1184 do 1,1278 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,57 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,91 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,47 až 24,66 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,83 do 22,05 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters