Jestřábí tečka za měnověpolitickým rokem 2021. Rizikem je silnější dolar

Klíčové body

  • Fed ponechá úrokové sazby beze změny, urychlí však program ukončování nákupů aktiv.
  • Aktualizovaná prognóza by měla potvrdit výhled dvou kol navyšování úroků v příštím roce.
  • Rizika spatřujeme na straně silnějšího dolaru proti euru, koruna by mohla být rezistentní.
Zdroj: Depositphotos

Dnes večer nás čeká americká měnověpolitická tečka za rokem 2021. Fed sice ponechá úrokové sazby beze změny, urychlí však program ukončování nákupů aktiv. Vedle toho představí aktualizovanou prognózu, která by měla potvrdit výhled dvou kol navyšování úroků v příštím roce.

Začátek snižování nákupů aktiv v měsíčním tempu 15 miliard dolarů Fed oznámil na listopadovém zasedání. Na tom prosincovém by dle komentářů centrálních bankéřů měl toto tempo ještě navýšit, a to podle nás na 30 miliard měsíčně s trvající možností dalších úprav v závislosti na ekonomických podmínkách. Nákupy aktiv by tak mohly být ukončeny v prvním čtvrtletí příštího roku, což by otevřelo prostor pro debatu o zvýšení sazeb.

V tomto směru od tzv. dot plot grafu očekáváme posun mediánu ke dvěma úrokovým hikům v příštím roce a k třem v roce přespříštím. Argumentace jestřábího výhledu by měla být založená na inflaci a trvajících inflačních tlacích pramenících z nabídkové i poptávkové strany, ale také na pokračující obnově trhu práce směrem k cíli plné zaměstnanosti. Právě jeho napjatý stav bude podle nás výhledově jedním z hlavních poptávkových inflačních tlaků představujících riziko možné budoucí změny výhledu sazeb pro rok 2022 a 2023 směrem vzhůru.

Aktualizovaná prognóza by vedle úroků měla ukázat mírné snížení růstu v letošním roce z důvodu dopadů mutace delta a trvajících omezení na straně nabídky. Zlepšení by mělo přijít v případě míry nezaměstnanosti, a to jak v letošním, tak i příštím roce. Inflace pak bude revidována směrem vzhůru pro rok 2021 i 2022.

Úroveň odhadované dlouhodobé neutrální sazby by měla zůstat beze změny na 2,5 %. Zajímal by nás však pohled Fedu na aktuální „rozpor“ s trhem, který tuto sazbu odhaduje na citelně nižší úrovni pod 2 %. Právě takový scénář by mohl být pro centrální banku problém, jelikož by omezil manévrovací prostor vzhledem k udržení nulové dolní hranice v době, kdy by bylo potřeba úroky opět snižovat. Stejně tak by nás zajímalo, jak Fed hodnotí riziko inverzní výnosové křivky s ohledem na její trvající plošší tvar pramenící ze strachu z měnověpolitické chyby.

Očekáváme, že výstup z prosincového zasedání Fedu vyzní ve více jestřábím duchu s důrazem na relativně dobrou ekonomickou kondici největšího hospodářství světa. Za riziko bude označena inflace, zmíněna bude nepochybně i nová mutace omikron, byť zde předpokládáme, že jí Fed v rámci svého výhledu nebude přikládat větší váhu.

Na základě toho spatřujeme rizika na straně silnějšího dolaru proti euru. U americké výnosové křivky sice existuje riziko okamžitého nárůstu středních i delších sazeb. Z delšího výhledu však nadále věříme, že si udrží trend rychleji rostoucích středních a za nimi pokulhávajících, ne-li přímo klesajících, delších výnosů. V tomto směru bude záležet, jak trh vyhodnotí výhled sazeb s ohledem na budoucí růst, u kterého je hrozbou jeho omezení z titulu brzkého a velmi rychlého navýšení úroků ještě v době trvajících omezení pramenících z dopadů pandemie a nesouladu obnovy poptávky s nabídkou.

Z hlediska dopadů na ostatní trhy je jestřábí výstup Fedu rizikem pro rizikové měny. Do této skupiny patří i koruna, která však v posledních týdnech vykazovala dobrou rezistenci nejen vůči silnějšímu dolaru, ale také rostoucím výnosům středních splatností. Tato rezistence by měla být podpořena i zaceněním navýšení sazeb ČNB dokonce o mírně více než 100 bodů na horizontu tří měsíců, které trhy reflektují po posledních komentářích představitelů ČNB. I díky tomu by potenciální reakce na americkou měnověpolitickou normalizaci nemusela být natolik intenzivní. Klíčový bude v tomto směru globální tržní sentiment.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1270 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,45 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1266 do 1,1352 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,27 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,42 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,23 až 25,40 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,29 až 22,50 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter