Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Když se mění guvernér. Oslabení koruny donutilo ČNB k intervenci

Klíčové body

  • Koruna se v posledních dnech vezla na vlně změn v České národní bance.
  • Za necelých sedm dní kurz oslabil o zhruba 90 haléřů, což donutilo ČNB k intervenci.
  • Tržní výhled pracuje s dalším navýšení sazeb o necelých 70 bodů na horizontu tří měsíců.
Zdroj: Depositphotos

Koruna se v posledních dnech vezla na vlně změn v České národní bance. První etapa oslabení přišla v závěru minulého týdne, kdy se objevila spekulace o příštím guvernérovi ČNB. Jmenování Aleše Michla do čela bankovní rady pak kurz připravilo o dalších více než čtyřicet haléřů. To lze spojit primárně s vyšší nejistotou. Na oslabení nakonec centrální banka zareagovala mimořádnou intervencí.

Hrubý „účet“ nového vedení centrální banky se až do zásahu na devizovém trhu vyšplhal na zhruba 90 haléřů během necelých sedmi dní. Středeční oslabení kurzu o více než procento a půl potvrdilo, že jistá část trhu se jmenováním Aleše Michla na post guvernéra ČNB plně nepočítala. Zvýšená nejistota spojená patrně se zahraničními korunovými obchodníky, kteří Aleše Michla tolik neznají, se tak projevila v posunu kurzu na nejslabší hodnoty od začátku března.

Celkové oslabení o bezmála čtyři procenta v tak krátké době jde proti trendu krocení inflace. Bankovní rada se proto na čtvrtečním mimořádném měnovém zasedání rozhodla zahájit intervence na devizovém trhu. Cílem je dle vyjádření banky nepřipustit dlouhodobější oslabení kurzu v situaci vysoké inflace, což ponechává prostor pro případné další zásahy. Letos poprvé ČNB intervenovala na začátku března v souvislosti s oslabením koruny v reakci na válku na Ukrajině. Dle dat centrální banky šlo o zásah v objemu 134 milionů euro. Tehdy, stejně jako včera, ČNB oznámila pozastavení odprodeje výnosů z devizových rezerv.

Samotné Michlovo jmenování nemusí být nutným holubičím obratem, kterého se korunoví obchodníci evidentně obávají. S nadsázkou můžeme říci, že osud domácích úrokových sazeb má v rukou prezident Zeman. Ten musí rozhodnout o tom, zda prodlouží mandát viceguvernéra ČNB Tomáš Nidetzkého a člena bankovní rady Vojtěcha Bendy, kteří od loňského června hlasovali vždy pro vyšší sazby.

Oběma centrálním bankéřům končí první mandát v polovině roku. Pokud nebude prodloužen a Zeman se rozhodne obměnit radu a dá prostor pro výběr nových členů Aleši Michlovi, proces zvyšování úrokových sazeb v silně proinflačním prostředí by se mohl zastavit. Jednat by se však mělo o druhou polovinu letošního roku, kdy by sazby a stejně tak inflace měly mít dle aktuální prognózy ČNB svůj vrchol za sebou. Michlem avizovaná stabilita sazeb by tak byla v souladu s výhledem centrální banky. Jenže právě ten se může dále změnit, obzvláště v prostředí, kdy jsou rizika jasně na straně vyšší inflace.

Současné složení bankovní rady ještě jednou rozhodne o sazbách, a to na konci června. Vzhledem k trvajícím inflačním tlakům potvrzeným dubnovou inflací nad 14 % a rostoucím inflačním očekáváním předpokládáme další zvýšení úroků. Jestliže koruna zůstane slabší, než ukazuje prognóza ČNB, a také výsledek květnové inflace opětovně překoná odhad centrální banky, červnový hike by mohl dosáhnout i jednoho procentního bodu.

Tržní sazby na tříměsíčním horizontu počítají s navýšením o necelých 70 bodů. Tento časový rámec zahrnuje červnové i srpnové zasedání. Největší část navýšení, ba spíše celé, by mělo být doručeno v červnu, kdy o sazbách rozhodne rada v současném složení, tedy s jestřábí většinou. Další kroky budou záležet na příchozích datech a na (ne)obměněném složení rady.

Jestliže se bankovní rada dostane do situace holubičí většiny, stabilita úroků bude nejpravděpodobnějším scénářem po většinu druhé poloviny roku – i kdyby inflace dále překonávala výhled centrální banky. Na horizontu devíti měsíců pak tržní výhled pracuje s prvním snížením sazeb mírně přesahujícím 25 bodů. Nadále by se však měly držet nad hranicí 6 %, kam by se měly posunout na přelomu letošní první a druhé poloviny roku.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0390 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,69 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0324 do 1,0466 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,94 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,00 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,75 až 25,12 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,75 do 24,14USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Text byl původně napsán pro rubriku Big Expert serveru kurzy.cz.