Konec dolarového trumpismu

Klíčové body

  • Nové vedení amerického ministerstva financí patrně zaujme politiku silného dolaru.
  • Politika silného dolaru bude zaměřena na udržení pozice americké měny jako hlavní rezervní, nadto i na víře v rychlou ekonomickou obnovu, kterou by měla zajistit expanzivní politika Bidenovy administrativy.
  • Spotový kurz dolaru bude však pod tlakem, a to nejen vlivem měnové, ale i fiskální politiky.
Zdroj: Depositphotos

Pod pojmem trumpismus si lze představit mnohé. Někteří pod tímto slovem vidí čistý oportunismus a snahu se zalíbit, jiní jdou více do hloubky a začnou vyjmenovávat konkrétní případy jako eskalace rivality s Čínou a s tím i celkový nárůst protekcionismu na úkor globalizace. Zařadit do této oblasti lze i Trumpův styl ovlivňování trhů, a to nejen prostřednictvím twitterového účtu a nejen se zaměřením na akcie.

Psal se leden 2017, když Donald Trump porušil nepsané pravidlo stanovující, že americký prezident o dolaru nemluví. Stačila k tomu jedna věta zmiňující, že dolar je až příliš silný. Rázem se rozjela spekulace o konci politiky silné americké měny, na níž pozvolna navazovaly dohady o tom, jak by toho americký prezident, přímo i nepřímo, mohl docílit, včetně možné intervence (psali jsme zde a zde). Postupem času se Trumpovo vyjadřování k vývoji trhů stalo čím dál tím častější, což dokonce vedlo k vytvoření speciálního indexu zaměřeného na dopady Trumpových tweetů na dluhopisový trh (psali jsme zde).

Teď však Trumpova doba a doba jeho administrativy končí. V lednu nastoupí administrativa Bidenova, která by měla být v mnoha ohledech jiná. Pozornost je přitom soustředěna zejména na post ministra financí, který by měla obsadit bývalá guvernérka měnového výboru Fedu Janet Yellenová. Stala by se tak nejen první šéfkou Fedu, ale zároveň první šéfkou fiskálního úřadu. Otázkou nyní je, vrátí se Yellenová, která v minulosti často hovořila o vlivu slabého kurzu na americký export, zpět k „tradiční“ politice silného dolaru, jak ji známe z předtrumpovských let?

Pochyby o kvalifikaci Janet Yellenové nejsou na místě, i přesto, že většinu svého profesního života působila na postu centrálního bankéře. To ji naopak poskytuje dostatečnou kvalifikaci pro pochopení situace Fedu, z něhož je dlouhodobě slyšet volání po větší fiskální angažovanosti ze strany ministerstva financí.

Dnes již víme, že Kongres se po náročném jednání dokázal shodnout na dalším balíčku fiskálních opatření v hodnotě 900 miliard dolarů. Zbývá už jen podpis Donalda Trumpa, který však uvedl, že návrh podepíše pouze tehdy, budou-li vyškrtnuty zbytečné části. Zároveň požaduje navýšení individuálních šeků z 600 dolarů na 2000 dolarů. Samotný návrh balíku sice není tak velký, jako se ještě před nedávnem spekulovalo, i tak jej lze vzhledem k vyjednávacím průtahům považovat za potřebný krok směrem vpřed. Stále totiž platí, že fiskální pomoc by měla pokračovat, což by nepochybně ovlivnilo kurz dolaru.

Yellenová na postu šéfky Fedu byla označována za jasnou holubici. Na postu ministryně financí by však měla k dolaru přistupovat jinak, nejen z hlediska jeho vlivu na inflaci či export, ale především z hlediska nejrozšířenější rezervní měny, u níž je potřeba zachovat víru, že si tento stav nadále udrží. V kombinaci s výhledem expanzivní politiky Bidenovy administrativy, která bude nezbytná pro rychlou ekonomickou obnovu, by jakýkoliv postoj upřednostňující slabší americkou měnu byl zcela nevhodný. To ostatně ve svém názorovém textu pro agenturu Bloomberg potvrdil i bývalý ministr financí USA Larry Summers.

Politiku silného dolaru ze strany amerického ministerstva financí je potřeba brát s jistou nadsázkou. Určitě nečekáme, že bychom se dočkali jakékoliv intervence, spíše se bude jednat o (minimálně) rétorický důraz na stabilitu dolaru jakožto hlavní rezervní měny a na ekonomickou obnovu amerického hospodářství. Zde se nabízí termín finanční diplomacie, který byl měl mimo jiné zahrnovat i vytvoření nové rovnováhy mezi kvantitativním a kvalitativním hodnocením zemí z hlediska manipulace s vlastní měnou.

Poněkud jiný pohled bude nabízet skutečný vývoj spotového kurzu, u kterého se všeobecně čeká více tlaků na oslabení než na posílení. Vliv na globálně slabý dolar bude mít měnová politika s důrazem na dlouhé období sazeb Fedu na nule. Na to by mělo navazovat období nízkých tržních sazeb, které bude ve spojení s potenciální obnovou inflačních očekávání zárukou nízkých reálných sazeb, a tedy i slabšího dolaru (psali jsem již zde). Vliv fiskální politiky pak bude patrný prostřednictvím rozšiřujícího se deficitu běžného účtu (očištěného o složku ropy). Ten bude v podstatě potvrzovat, že americká ekonomika spotřebuje víc, než sama vyrobí, navíc v situaci, kdy je sektor služeb citelně zasažen opatřeními proti šíření koronaviru. To  lze vedle nízkých reálných sazeb považovat za další faktor podporující slabý kurz, a to nejen vůči euru, ale i v globálním měřítku.

Je však potřeba se podívat i na opačnou stránku, tedy to, co by se muselo stát, aby dolar začal posilovat. Podle nás bude dále platit, že dolar bude fungovat jako bezpečný přístav, tudíž by jeho oslabování nemuselo mít až tak „čistý“ průběh, zejména během první poloviny roku. Jestliže by se například vývoj americké ekonomiky ve srovnání se zbytkem světa nad očekávání zlepšil, třeba díky rychlejšímu proočkování, pro zelené bankovky by to dle teorie tzv. „dolarového úsměvu“ bylo nepochybně pozitivní. Nebezpečné podle nás pak bude období, kdy začne pozvolna končit část podpůrných programů ve formě garancí úvěrů, moratorií či kapitálových úlev. I to by mohlo přinést až nechtěně rychlý návrat do „normálu“, který by mohl zvýšit zájem o tradiční aktiva typu safe haven.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2197 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,40 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2169 do 1,2290 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,32 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,20 až 26,39 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,37 až 21,65 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.