Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dopadá na polskou měnu

Klíčové body

  • Riziková aktiva včera korigovala předchozí prudké ztráty.
  • Polský zlotý jako jediný z měn regionu nadále oslaboval.
  • Rusko-ukrajinský konflikt je pro polskou měnu hlavním rizikem.
Zdroj: Depositphotos

Včerejší obchodní den se nesl ve znamení lepší nálady, když riziková aktiva korigovala předchozí ztráty. Z měn regionu posilovala koruna a forint, naopak další ztráty realizoval polský zlotý. Jestřábí komentáře členů tamní bankovní rady pro podporu zlotého nestačí. Riziko eskalace konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou stahuje polskou měnu i přes ně na slabší úrovně. Ruský rubl se taktéž pohybuje poblíž nejslabších hodnot od příchodu pandemie.

Zlotý se v průběhu ledna těšil solidním ziskům, když posílil k nejsilnějším úrovním od loňského září v blízkosti 4,51 EURPLN. Pondělní výplach na trzích značnou část těchto zisků umazal. Pevnou půdu pod nohama nenašel zlotý ani včera, když většina rizikových aktiv korigovala pondělní ztráty. Hlavním rizikem zlotého jsou externí faktory. Tím největším je eskalace konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Polsko jakožto soused obou zainteresovaných zemí je tak vystaveno větší obezřetnosti z pohledu trhů.

Prodejní tlaky dopadající na polskou měnu mírní jestřábí komentáře členů bankovní rady NBP. Ke včerejšímu dni desetičlennou bankovní radu opustili dva členové, z nichž jedním byl E. Gatnar, který patřil k jestřábům kritizujícím pozdní reakci Polské národní banky na zrychlující inflaci v průběhu minulého roku. Gatnar opakovaně varovat před silnými inflačními tlaky a navrhoval následovat cestu české a maďarské centrální banky v hbitém zvyšování úrokových sazeb. Několikrát také kritizoval intervence proti apreciaci zlotého. Ty dle jeho názoru přispěly k vyšší inflaci, která se v prosinci pohybovala na 8,6 %. Dle jeho slov je velmi pravděpodobné, že se polská inflace v prvních měsících letošního roku vyšplhá na dvouciferné hodnoty.

Po opatrnějším přístupu k růstu cenové hladiny už ale koncem podzimu uznal i guvernér Glapinski, že inflace nebude přechodnou, jak se NBP domnívala. A momentálně i on patří k členům bankovní rady s jestřábí rétorikou. V pátek se vyjádřil k budoucímu vývoji úrokových sazeb. Podle Glapinského bude NBP zvyšovat sazby razantněji, než co zaceňují tržní sazby. Zlotý má tak stále prostor pro posílení z titulu zacenění vyšších budoucích úrokových sazeb, v následujících týdnech ale očekávejme zvýšenou volatilitu. Nepředvídatelný vývoj sporu mezi Ruskem a Ukrajinou bude mít na zlotý největší dopad. V případě uklidnění situace by pak mohl zlotý přesedlat na dráhu zisků. Případné rozpoutání války by kurzu uškodilo na dlouhodobém horizontu. Z důvodu vysoké nejistoty prudce oslabuje i ruská měna. Rubl od svého maxima z konce října proti dolaru oslabil o téměř 15 procent.

Pro polskou měnu zároveň vzniká další riziko oslabení, a to rozhodnutí Soudního dvoru Evropské unie o možném odebrání 130 miliard eur evropských peněz vyhrazených pro Polsko v sedmiletém rozpočtu. Stejné riziko pak visí i nad Maďarském, kde je ve hře 40 miliard eur. Polský zlotý se po nevydařeném průběhu dosavadního týdne obchoduje s více než jednoprocentní ztrátou nad úrovní 4,58 EURPLN. U našich severovýchodních sousedů budeme dnes sledovat zveřejnění míry nezaměstnanosti za prosinec, událostí dne pak bude večerní zasedání americké centrální banky.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1292 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,01 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1222 do 1,1314 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,48 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,68 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,40 až 24,59 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,59 do 21,84 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters