Koruna posílí. Klientům služby RoklenFx chceme nabídnout něco navíc

Zdroj: Depositphotos

Rok 2021 nás pozitivně překvapil v oblasti akvizice nových uživatelů. Klientům chceme v roce 2022 poskytnout širokou paletu služeb. Chceme, aby vedle výhodných kurzů získali i něco navíc, co jim pomůže po všech stránkách směny. Pokud jde o budoucí vývoj devizových trhů, připravujeme se na světovou vlnu utahování měnověpolitických podmínek. Koruna by měla posílit. Budeme sledovat ale i komoditní měny, řekl v rozhovoru obchodní ředitel služby RoklenFx Petr Kubíček.

Jak hodnotíš rok 2021 z pohledu online směnárny?

RoklenFx jsme spouštěli počátkem roku 2016 s myšlenkou přesunu tradiční telefonické směny měn do online prostředí. Vývoj za poslední roky trend tohoto přechodu jen potvrzuje.

Rok 2021 pro nás byl rokem pozitivního překvapení. Nečekali jsme, že zájem o naše služby bude pokračovat v takovém tempu i letos. Překvapení se konalo zejména oblasti akvizice, kdy se nám povedlo překonat silný rok 2020 řádově o vyšší stovky klientů. Meziroční růst obratu za rok 2021 bude zhruba o 30 %, což je podle nás slušné číslo.

Jaké jsou plány a výhled do roku 2022? Chystá služba RoklenFx nějaké novinky?

Pro klienty chystáme nové online prostředí služby RoklenFx. To bude obsahovat funkce, jako jsou QR kódy, limitní pokyny, cenová upozornění, snadnější registraci, měnové analýzy, webináře atd. Chceme dát klientům vedle výhodných kurzů i něco navíc, co jim usnadní používání naší aplikace i rozhodování ohledně směn.

Na co by se podle tebe měli klienti v roce 2022 připravit, pokud se zaměříme na klíčové faktory ovlivňující devizové trhy?

Klienti by se měli připravit na obecný trend utahování měnověpolitických podmínek. Zatímco Česká národní banka má svůj proces úrokové normalizace téměř za sebou, hlavní centrální banky se na něj teprve připravují. ECB bude sice nadále patřit mezi ty nejopatrnější, předpokládáme však, že americký Fed začne zvyšovat sazby. To bude mít dopad i na českou korunu a ostatní rizikové měny, které budou mít cestu k posílení složitější něž v roce 2021.

Koruna, zlotý i forint již mají v kurzu toto utažení zaceněny a výrazně vyšší posun úrokových sazeb, než se kterým momentálně peněžní trhy počítají, se jeví nepravděpodobným. Tyto měny tak budou těžit hlavně z vyššího úrokového diferenciálu skrze strategii carry trade. Posílení z titulu dalšího nárůstu úrokových sazeb je však spíše omezené.

A co ostatní světové měny? S jakými riziky je potřeba pracovat?

V rámci měn skupiny G10 i těch rizikových by mohly mít navrch ty spadající do skupiny komoditních měn. Vzhledem k nedávnému poklesu cen komodit z důvodu příchodu nové mutace covidu jsou sice krátkodobě zranitelné, v delším časovém horizontu by však z jejich opětovného růstu mohly těžit.

Mezi hlavní rizika bude patřit pandemie, mimo ni bude zajímavé sledovat vývoj ohledně čínských developerů. Mezi proinflační rizika pak bude patřit situace na energetickém trhu, která by v Evropě mohla eskalovat konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Případný konflikt mezi Čínou a Tchaj-wanem by pak prohloubil celosvětový problém ohledně produkce čipů, což by se na silnějších cenových tlacích také projevilo.

Petr Kubíček vystudoval VŠE obor Ekonomika a management. Pracovní zkušenosti sbíral na pozicích v oblasti bankovnictví, marketingu a prodeje. Do Roklenu nastoupil se spuštěním služby RoklenFx začátkem roku 2016 na pozici Obchodníka. V lednu 2017 dostává jako Obchodní ředitel na starosti obchod a marketing produktu RoklenFx s vizí vybudovat spolehlivou službu pro směny měn s cílením na online zákazníky.

Zdroj: RoklenFx

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.