Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy obrátily k růstu. Dolar nepřekonal 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Koruně se do dalších zisků příliš nechce. Klíčový bude pátek

Klíčové body

  • Koruna přerušila ziskovou vlnu, krátce oslabila nad 25,80 za euro.
  • Rizikem vývoje koruny je páteční zveřejnění zápisu ze zasedání ČNB, a především výsledek lednové inflace.
  • Americká inflace v lednu skončila pod konsensem trhu, výhledově by ale měla citelně zrychlit.
Zdroj: Depositphotos

Koruna se během tohoto týdne dostala na nejsilnější hodnoty od poloviny loňského března. Tedy od doby, kdy se na světových trzích ještě zcela neprojevila první výprodejová vlna spojená s dopady pandemie koronaviru. I přesto, že stále spatřujeme prostor pro rozšíření korunových zisků, neděje se tak. Potenciální posun zpět směrem k 25,70 za euro, a případně k 25,60 za euro, by navíc mohla zhatit páteční data.

Domácí měna v posledním týdnu profitovala z rostoucích tržních sazeb, které navazují na výhled růstu sazeb ČNB. Trh začal zaceňovat více než jedno (konkr. zhruba 1,7) zvýšení dvoutýdenní repo sazby během příštích dvanácti měsíců, přičemž to první by dle zacenění mohlo přijít už na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí. I přesto, že by koruna mohla z tohoto výhledu ještě profitovat, dalším ziskům včera zabránila evidentně rizikově averzní nálada devizových trhů projevující se ve výprodeji procyklických měn.

Koruna se tak během středečního obchodování posunula krátce nad hranici 25,80 za euro. V závěru týdne bude pro další vývoj zajímavý pátek, kdy bude zveřejněn nejen zápis z únorového zasedání ČNB, ale především lednová inflace. V jejím případě je očekáváno meziroční zpomalení pod 2% inflační cíl, a to na 1,7 %. Tak je nastavený konsensus trhu i prognóza ČNB. Vzhledem k těmto očekáváním by – v případě jejich potvrzení – následná reakce koruny nemusela být až tak výrazná. Pokud by však výsledek překvapil, pohyb by mohl být silnější, a to v případě pomalejší inflace pod konsensem ve směru kurzového oslabení, nebo naopak v případě inflace nad konsensem směrem k silnějším hodnotám.

Z hlediska včerejšího zahraničního dění stojí za zmínku americká inflace. Lednový výsledek meziročního růstu o 1,4 %, přičemž v jádrovém vyjádření cenové tempo zpomalilo z 1,6 % na 1,4 %, byl pro trhy spíše zklamáním. Projevilo se to zejména na dluhopisovém trhu, kde jsme pozorovali pokles výnosů delších splatností. Do dalších měsíců předpokládáme, že americká inflace zrychlí, a to nejen vinou technických faktorů, jako je efekt srovnávací základny, ale i vlivem vyšších výrobních cen (pravděpodobnější je podle nás přenesení nákladnějších vstupů na spotřebitele než varianta snížení marží) a samozřejmě i obnovy agregátní poptávky podpořené fiskálem v prostředí postupně se otevírající ekonomiky. Zde očekáváme největší vliv na sektor služeb.

V podobném duchu pak promluvil guvernér Fedu Powell. Podle něj uvidíme v nadcházejících měsících rychlejší tempo růstu cen, avšak nepůjde o nic, na co by centrální banka musela reagovat. Pro ni je klíčová možnost přestřelení inflace nad 2 %, která půjde ruku v ruce se snahou dosažení plné zaměstnanosti. Jak Powell uvedl, americká ekonomika je zatím velmi daleko od stavu silného trhu práce, což vyžaduje mnohem víc, než je akomodativní měnová politika – nepřímo tak opět narážel na nutnost fiskální podpory. Z hlediska nákupů aktiv pak guvernér zopakoval, že dokud nebude patrný významný posun směrem k nastaveným cílům v rámci mandátů, Fed ponechá nákupní tempo beze změny, tj. měsíčně 120 miliard dolarů, z toho 80 miliard ve státních dluhopisech a 40 miliard v hypotékou krytých cenných papírech.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2129 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,34 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2079 do 1,2176 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,76 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,73 až 25,88 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,17 až 21,36 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.