Nad inflací jsme nevyhráli. Korekci u eura nemůžeme vyloučit

Klíčové body

  • Data naznačují, že by světová inflace mohla být vrcholem. Centrální banky ale ještě čeká kus práce.
  • Dolar smazal část ztrát proti euru díky nad očekávání lepším datům ze sektoru služeb.
  • Pro kurz dolaru budou klíčová data o americké inflaci, která budou k dispozici další týden.
Zdroj: Depositphotos

Tempo růstu cen ve světě se dle posledních dat uklidňuje. Inflace se ale stále pohybuje na nekomfortních úrovních. Přestože v listopadu evropská inflace zpomalila nejvíce od roku 2020, stále se drží na úrovni 10 %, tedy daleko od inflačního cíle ECB. Je ještě brzy tvrdit, že síla inflačních tlaků bude mít od listopadu sestupnou tendenci. Stále existují rizika vyšší inflace. Spousta odvětví bude navíc čelit odchodu firem z trhu, či alespoň pozastavení části činností. Důsledkem bude tlak na oslabení nabídky a ceteris paribus na růst cen. Průsak vyšších energií na burze do koncových cen má jisté zpoždění, a v řadě firem proto ještě přijde vlna zdražování. Lze předpokládat, že růst nákladů se dále podepíše do cenotvorby.

V USA jsme zaregistrovali nad očekávání vysoký růst počtu nových pracovních míst. Výrazně rostly také mzdy. Inflační tlak z trhu práce proto zůstane silný. Firmy v řadě zemí Evropy jsou navíc stále přesvědčeny, že se bude dále dařit přenášet část růstu nákladů na spotřebitele. Přestože spekulace o překonání vrcholu světové inflace sílí, je velmi pravděpodobné, že vysoká úroveň tempa růstu cen v globální ekonomice zůstane i v roce 2023, a to i přes efekt srovnávací základny. Meziroční růst cen, jak název napovídá, srovnává současné ceny s cenami ve stejném období minulého roku. Ceny v roce 2023 se tak budou srovnávat s vysokými cenami z roku 2022, což by mělo vést k nižším naměřeným hodnotám inflace. Přesto bude ale cena průměrného spotřebního koše příští rok vyšší.

Centrální bankéři všude po světě tuto situaci vidí, což dokládá i fakt, že většina přistoupila k navýšení úrokových sazeb. Podle očekávání trhu s navýšením úrokových sazeb v letošním roce nekončí ECB ani Fed. Zástupci centrálních bank z Německa a Francie při společném vystoupení ujišťovali trhy, že jsou připraveni tlačit inflaci zpět k 2% inflačnímu cíli. Francouzský zástupce ECB Villeroy se zavázal, že inflace v eurozóně bude zpět na dvou procentech do konce roku 2024, nebo 2025. Leckdo by mohl namítnout, že výhled ztlumení inflace zpět na dvě procenta v horizontu dvou až tří let není závazkem plným optimismu.

V rámci eurozóny se ale může jednat o realistický výhled a Villeroyův slib s dávkou upřímnosti naznačuje ochotu dalšího využívání nástrojů centrální banky pro snižování inflace. Na prosincovém zasedání ECB se bude podle všeho rozhodovat mezi dalším navýšením sazeb o 75, či o 50 bazických bodů. ECB bude mít poprvé k dispozici i výhled na rok 2025. K němu při rozhodování jistě přihlédne. Je ale jasné, že cyklus navyšování sazeb v eurozóně musí pokračovat.

I přes pozitivní data z americké ekonomiky se euro krátce přiblížilo klíčové úrovni 1,060 dolaru za euro. Trh práce v eurozóně, až na oblast reálných mezd, vykazuje známky síly. Klidní se i ceny zemního plynu. V průběhu amerického obchodního dne ale došlo ke korekci pod hranici 1,050 EURUSD. V odpoledních hodinách byla zveřejněna data ISM ze sektoru amerických služeb, která vykázala nad očekávání dobré výsledky. Nad očekávání dobře vyšlo i americké PMI služeb, ale i data ohledně objemu zakázek v průmyslu. Americký trh práce je stále silný, a Fed tak může pokračovat v dalších kolech navyšování sazeb. Pro vývoj měnovém páru EURUSD bude klíčový výsledek americké inflace v dalším týdnu. Euro dále posílilo proti rublu na své maximum za pět měsíců. Především díky tomu, že v platnost vstoupily sankce na ruskou ropu, což dramaticky snížilo zájem trhů o ruskou měnu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0495 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,33 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0453 do 1,0636 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,33 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,18 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,29 až 24,38 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,02 do 23,341USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.