Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

NVIDIA budoucnosti: Gaming, nebo servery?

Zdroj: Depositphotos

Společnost NVIDIA se stala de facto synonymem pro grafické karty. Její podíl na tomto trhu se blíží třem čtvrtinám a v tomto odvětví má pouze jediného rivala – společnost AMD. Dominance na trhu s grafickými kartami společnosti pomohla navýšit tržby ze 4 miliard dolarů v roce 2013 na více než 14 miliard v posledních měsících. Skutečná příležitost se ale neskrývá v herním segmentu. NVIDIA se totiž za posledních několik let stala dominantním hráčem na trhu s procesory do serverů. Tržby jejího Data Center segmentu dokonce ve druhém kvartále předchozího roku přesáhly tržby toho herního. Jak veliká příležitost se v tomto odvětví skrývá? A je tato příležitost natolik velká, aby pomohla společnosti překonat její současné tržní ocenění více než 300 miliard dolarů?

Hned na začátek je třeba říci, že příležitost je obrovská. Možná až gigantická. Za posledních pět let rostl Data Center segment ročním tempem 72 % a nezdá se, že by měl růst výrazně zpomalit. Tržby za rok 2020 by totiž měly být více než dvojnásobné oproti těm z roku 2019. Segmentu bezesporu pomohl dopad COVID-19, kvůli kterému se obrovské množství společností rozhodlo modernizovat svá datová centra. Lze očekávat, že v budoucnu již tempo tak závratné nebude, nicméně odhady jsou i tak fantastické. Celkový trh se součástkami na výrobu serverů by měl z nynějších 80 miliard dolarů růst zhruba 11% tempem. V roce 2025 by tak měl dosáhnout hodnoty přibližně 140 miliard.

V současnosti je většina tohoto trhu zastoupena normálními CPU procesory a na ty grafické GPU zbývá asi kolem 9 miliard. Podíl by se však měl dramaticky změnit. Výkon CPU procesorů totiž již nedokáže držet krok s obrovským nárůstem dat, který jsou servery nuceny zpracovávat. Výrobci serverů jsou pak nuceni jejich výkon takzvaně „akcelerovat“ právě tím, že k CPU přidají ještě GPU. GPU navíc nemusí přidat jen jednu. V serverech, které vykonávají náročnější úkony, jako například „machine learning“ či „deep learning“, je potřeba GPU dokonce více. Přirozeně se to projeví i na útratách za součástky. V těch nejvýkonnějších serverech je podíl útrat za GPU až 75 %. Lze očekávat, že v budoucnu s nárůstem využití systémů umělé inteligence počet takových serverů pouze poroste a GPU by tak mohli dosáhnout i více než 50 % celkového trhu serverových součástek.

Co by to znamenalo pro NVIDIU? Udržela-li by si současný tržní podíl zhruba 75 %, mohly by tržby jejího Data Center segmentu dosáhnout až 40 miliard dolarů. Takový růst není nerealistický. Data Center segment navíc zdaleka není tím jediným trumfem, který má NVIDIA v rukávu. Nelze zapomínat na její Gaming segment, který by měl dále růst tempem více než 20 % ročně a také její segment Automotive. Ten je nyní sice velmi malý a tvoří pouhé 3 % současných tržeb, nicméně jeho potenciál se zdá být obrovský. Podaří-li se NVIDII na trhu s autonomními auty získat podobně silné postavení jako v dalších odvětvích, ve kterých působí, pak je jedinou otázkou to, jak rychle poroste toto odvětví jako celek. Je téměř jisté, že tento růst bude raketový. Očekává se totiž, že nástup autonomních aut dříve či později nastane.

Na to, až autonomní vozy nahradí ty, které obsluhují řidiči, si budeme muset ještě chvíli počkat. Technologie zde sice je, nicméně nynější autonomní automobily jsou mnohem dražší než ty normální. Očekává se tak, že nejprve budou využívány službami, jako je Uber, které díky nim již nebudou muset dále zaměstnávat řidiče a ohromně tak sníží své náklady. Běžní spotřebitelé však právě kvůli ceně ještě nějakou dobu dají přednost běžnému vozidlu. I tak však nelze tuto příležitost ve výpočtu hodnoty akcie NVIDIE zanedbat.

Právě zde je ale hlavní problém. Společnost je sice nesmírně perspektivní, ale i kdyby se jí dařilo zvyšovat tržby bezmála 40 % ročně, a dokonce i mírně zvyšovat své marže, byla by hodnota její akcie velmi blízko její současné ceně. Za předpokladu růstu cash flow o 40 % v dalších pěti letech a následnému postupnému poklesu tohoto růstu o 5 procentních bodů každý rok, až do roku 2030, by za použití diskontní sazby 12 % a dlouhodobé míry růstu 5 %, které se v případě takto rychle rostoucí a podobně vysoce rizikové společnosti jeví jako rozumné předpoklady, je hodnota její akcie asi 520 dolarů. Současná cena? Dosahuje 540 dolarů. Je tedy jasné, že trh si je těchto předností v současné době již vědom. Pro potenciální investory tak nezbývá než si počkat na případnou tržní korekci. Spoléhat na ní ale za současné úrovně tržního optimismu nelze. 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.