Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

O tom, jak nelikvidní trh nadělal paseku, kterou pocítila i koruna

Klíčové body

  • Nelikvidní trh se swapy úvěrového selhání nastartoval minulý týden výprodej bank.
  • Tehdejší nálada oslabila koruna a spolu s ní i měny regionu.
  • Aktuálně koruna sílí, i díky jestřábímu poselství ČNB.
Zdroj: Depositphotos

Závěr minulého týdne se nesl ve znamení nervozity kolem evropského bankovního sektoru. Z řady vybočovala především německá Deutsche Bank. Výplach její akcie připomínal náladu obdobné té, kterou jsme viděli u Credit Suisse. Až se zpožděním jsme se dozvěděli, že za panikou pravděpodobně stála relativně malá sázka, avšak na nelikvidním trhu. Dopady výprodeje přitom pocítila i koruna.

Výprodej, který minulý pátek vymazal německé Deutsche Bank více než miliardu a půl euro v tržní kapitalizaci, byl podle agentury Bloomberg vyvolán transakcí na trhu swapů úvěrového selhání neboli credit default swapů (CDS). Tento druh derivátu je obchodován mimoburzovně (OTC), přičemž jeho funkce spočívá v zajištění proti defaultu konkrétního dluhu. Případně může jít o samostatnou spekulaci bez zdržení podkladového aktiva.

V našem případě šlo o nákup „pojistky“ za zhruba pět milionů euro navázanou na juniorní roční dluhopis emitovaný Deutsche Bank. Jelikož je OTC trh s CDS nelikvidní, pohyb ceny derivátu byl značný a stáhl s sebou evropský bankovní sektor. Tomu se nelze příliš divit, jelikož tento sektor zůstává nervózní s ohledem na runy na americké banky a na problémy, které jsme viděli v případě švýcarské Credit Suisse.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Tento týden se situace stabilizovala. Absence eskalace amerických i evropských bankovních problémů zařídila, že pohyby akcií byly mírné. Například na Wall Street byly dva ze tří obchodních dnů pro akcie pozitivní. Na dluhopisech jsme pak pozorovali korekci předchozího cenového růstu, kde se například výnos amerického desetiletého dluhopisu dostal zpět nad 3,5 %. U měn jsme byli svědky posilujícího eura proti dolaru v souvislosti se sázkami na snížení sazeb Fedu ve druhé polovině letoška a v příštím roce, a to na mnohem nižší úrovně, než čeká centrální banka.

Z tohoto vývoje profitovaly i měny regionu. Koruna pokračovala ve zpevnění i včera, a to díky zasedání ČNB (psali jsme zde). Ta sice úroky nezvedla, guvernér Michl však vyslal jestřábí signál o tom, že banka nehodlá úroky snižovat, a proto jsou sázky trhu na významné snížení už během léta předčasné. ČNB naopak pozoruje silný růst nominálních mezd, zejména v průmyslu a stavebnictví, což by při trvajícím trendu v dalších čtvrtletích mohlo být rizikem vyšších sazeb. My další zvýšení sazeb nepředpokládáme. Očekáváme, že úroky zůstanou na současných úrovních až do konce třetího čtvrtletí.

Krátké korunové sazby po zasedání ČNB mírně vzrostly. Kurz koruny zpevnil pod 23,60 za euro, čímž se dostal na hodnoty ze začátku března. Udrží-li se v nejbližších dnech relativně pozitivní tržní nálada podmíněná tím, že nebude eskalovat oblast problémů amerického i evropského bankovního sektoru, prostor pro další zpevnění kurzu podle nás existuje. Ve srovnání se začátkem letošního roku by však mělo jít o pozvolnější proces.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0836 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,61 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0770 do 1,0923 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,56 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,74 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,48 až 23,72 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,61 do 21,96 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME