Od premiéry Aleše Michla očekáváme stabilitu sazeb

Klíčové body

  • Očekáváme, že ČNB ponechá v srpnu sazby beze změny.
  • Nová prognóza i přesto doporučí další navýšení úroků.
  • Výhledově nelze vyšší sazby zcela vyloučit.
Zdroj: Depositphotos

Bankovní rada České národní banky tento čtvrtek poprvé zasedne na měnověpolitickém zasedání v obměněné sestavě pod vedením guvernéra Aleše Michla. Z dosavadních komentářů soudíme, že na zvýšení sazeb nedojde. A to i přesto, že „modelově“ bude radě doporučena další výrazná úprava k vyšším hodnotám. 

Červnová inflace překonala 17% meziroční růst. Vzhledem k pokračujícím proinflačním tlakům můžeme v příštích měsících očekávat růst přibližující se k 20 %. Červnové měření inflačních očekávání nefinančních podniků na ročním horizontu dosáhlo 9,1 %, na tříletém pak 7,1 %. U finančního trhu se ve stejných časových rámcích pohybuje na 6 %, resp. 2,5 %. Vše pak podtrhuje oproti poslední prognóze slabší koruna, která by bez intervencí banky byla nepochybně ještě slabší.

Skupina těchto proměnných hovoří ve prospěch vyšších sazeb. A ty s nejvyšší pravděpodobností doporučí i aktualizovaná prognóza podpořená například nad očekávání výrazně vyšším výsledkem HDP za druhý kvartál. Nemuselo by se přitom jednat o žádné nízké číslo, spíše naopak. Z dosavadních komentářů bankovní rady však vyplynulo, že ochota pokračovat v agresivním navyšování úroků nemá příliš velkou podporu.

Jak guvernér Aleš Michl, tak i člen bankovní rady Oldřich Dědek se budou pravděpodobně držet svého „trendu“ stabilních sazeb. Přidá se k nim zřejmě i Jan Frait, a nakonec i viceguvernérka Eva Zamrazilová. Výsledkem by měla být většina rady hlasující pro ponechání úroků beze změny na současných 7 %.

Klíčová bude argumentace k tomuto kroku. Mezi hlavní argumenty může patřit vliv cen energií, které ale centrální banka neovlivní, dále viditelné dopady předchozího navyšování sazeb, a nakonec i citelné zpomalení zahraniční ekonomické aktivity, jež můžeme očekávat i doma.

Můžeme zároveň spekulovat, že se rada vrátí k simulaci, případně její nové upravené verzi, která oproti základnímu modelu abstrahuje od vnějších cenových šoků a pracuje s delším horizontem měnové politiky. Důraz pak bude kladen i na intervence.

Pro trhy nemusí být toto vysvětlení snadno pochopitelné. Klíčová proto bude tisková konference guvernéra Michla. Více tržní pozornosti pak můžeme čekat i během pátečního setkání s analytiky, kdy bude prognóza probrána dopodrobna. Obzvláště během tiskové konference čekejme zvýšenou volatilitu, ale zároveň i přítomnost centrální banky na devizovém trhu.

Krátké korunové tržní sazby v posledních dnech signalizují slabší očekávání ohledně možné úpravy sazeb na srpnovém zasedání. Před několika týdny trhy počítaly s možností zvýšení sazeb o 25 bodů, aktuálně však výhled přecenily směrem dolů. A to v podstatě na všech tenorech od měsíce až po devět, kdy vidíme návrat spekulací o mírném snížení úroků.

Na základě tohoto výhledu by rozhodnutí o stabilitě sazeb nemělo být velkým překvapením. Bankovní rada by však mohla připustit zvýšení úroků v dalších měsících. K tomu by ji mohly „donutit“ například probíhající intervence, které dle odhadů přesáhly objem 10 % držených devizových rezerv z konce června. Otázkou je, kde má ČNB v tomto směru pomyslný bod zvratu, u kterého zastaví svou aktivitu na devizovém trhu. Pokud bude vyslaný signál směrem k vyšším sazbám silný, korunu by mohl alespoň krátkodobě podpořit.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0222 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,81 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0128 do 1,0267 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,61 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,08 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,55 až 24,68 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,96 do 24,30 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView