17. listopad: LIdský řetěz připomněl oběti komunistického režimu

Lidský řetěz se svíčkami dnes na pražské Národní třídě oslavoval svobodu a připomínal oběti komunistického režimu. Byl ale kratší, než pořadatelé z platformy Bezkomunistů.cz doufali. Od pamětní desky připomínající události listopadu 1989 nedosáhl ani na úroveň Národního divadla. Organizátoři přitom chtěli spojit Národní třídu s památníkem obětí totalitních režimů na Újezdě, tedy na opačném břehu Vltavy.

Lidé se seřazovali podél nataženého provázku, který drželi skauti. Provázek měl být symbolem, že táhnou za jeden provaz. „Světla svobody“, tedy zapálené svíčky, které si lidé zapojení v řetězu nakonec položili před sebe, měla dvojí význam. Jednak byla oslavou dnešního svátku svobody a demokracie, jednak měla připomínat všechny lidi, kteří přišli o život kvůli komunistickému režimu. V tuzemsku se odhadem jedná asi o 10.000 lidí, uvedli pořadatelé.

Po 17:00, kdy se lidský řetěz se svíčkami začal spojovat, byly na Národní třídě stále tisíce lidí. Drtivá většina z nich se ale do řetězu nezapojila.

Newsletter