17. listopad: V centru Prahy slaví pád komunismu tisíce lidí

Výročí začátku pádu socialismu v někdejším Československu slaví dnes v podvečer na Václavském náměstí v Praze tisíce lidí. Odehrává se na něm pásmo několika desítek hudebních a řečnických vystoupení. Organizátoři zdůrazňují, že akce s názvem Koncert pro budoucnost není protestem ani politickou kampaní, ale občanským setkáním.

Lidé zaplnili dvě hodiny po začátku oslavy zhruba polovinu náměstí. Prostranství pod sochou svatého Václava se postupně zaplňuje svíčkami, které „pod koně“ lidé přinášejí a zapalují, píše čtk.

Na Václavském náměstí se přes sedmadvaceti lety konaly masivní shromáždění takzvané sametové revoluce a podobně to na něm vypadá i dnes. „Akce už běží téměř hodinu a na Václavské náměstí stále přicházejí další tisíce lidí. Z horní části je to úžasný pohled,“ napsali organizátoři na facebooku.

Součástí oslavy svobody a demokracie bude i happenig „občanský budíček“. Zvuk budíků má podle pořadatelů symbolicky probudit ze spánku občanskou společnost.

V rámci krátkých hudebních vystoupení shromážděným lidem zahráli nebo ještě zahrají podle informací organizátorů například rockeři a písničkáři Michal Hrůza, Laura a její tygři, Michal Pavlíček, Monika Načeva, Zrní, Jaroslav Hutka, Jiří Dědeček a The Prostitutes. Mezi řečníky se řadí historik Petr Placák, režisérka Olga Sommerová, kněz a sociolog Tomáš Halík a filosof Daniel Kroupa.

Někteří vystupující zdůrazňovali, že nynější českou společnost není možné rozdělovat na protizemanovskou pražskou kavárnu a ty ostatní, případně „venkovskou hospodu“, je to podle nich klam.

Koncert pro budoucnost bude pokračovat do večera.

Newsletter