AB InBev kvůli oslabení libry zlepšil nabídku na převzetí SABMilleru

Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev zlepšila v reakci na pokles kurzu libry podmínky plánovaného převzetí konkurenta SABMiller. Firma dnes oznámila, že podle nových podmínek zaplatí za každou akcii SABMilleru 45 liber v hotovosti, namísto dříve uváděných 44 liber. Nová nabídka celý podnik ohodnocuje na zhruba 79 miliard liber (2,5 bilionu Kč).

Libra výrazně oslabila po referendu, v němž se obyvatelé Británie v červnu překvapivě vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Propad kurzu libry snížil atraktivitu nabídky InBevu pro řadu akcionářů SABMilleru, a začalo tak hrozit, že transakce bude zmařena, poznamenala agentura Reuters.

Nejnovější nabídka je podle společnosti AB InBev konečná. SABMiller sdělil, že se nyní poradí se svými akcionáři. „Pak bude učiněno další oznámení,“ dodal.

InBev minulý týden potvrdil, že nadále počítá s dokončením převzetí SABMilleru v letošním roce. Společnost Aberdeen Asset Management, která patří mezi deset největších akcionářů SABMilleru, ale dnes uvedla, že upravená nabídka InBevu stále zůstává „nepřijatelná“. Aberdeen tvrdí, že nabídnutá částka firmu SABMiller podhodnocuje a že podmínky transakce nadále zvýhodňují dva velké akcionáře SABMilleru – společnosti Altria a Bevco.

Podle některých analytiků je ale teď pravděpodobné, že se dohoda uskuteční. Pivovar AB InBev se na převzetí svého rivala SABMiller dohodl v loňském roce a letos v květnu transakci schválila Evropská komise. Podmínkou jejího souhlasu je ale prodej pivovarnických aktivit SABMilleru v Evropě, mezi které patří i Plzeňský Prazdroj. Transakci ještě musejí schválit regulační orgány v Číně, pak by o ní měli hlasovat akcionáři SABMilleru.

Skupina AB InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal za 52 miliard dolarů amerického rivala Anheuser-Busch. Ve svém portfoliu má skupina zhruba 200 značek z celého světa, předloni koupila budějovický pivovar Samson.

SABMiller, který se z jihoafrického výrobce piva stal světovou pivovarnickou dvojkou, expandoval od 90. let prostřednictvím řady akvizic. Začal převzetím Plzeňského Prazdroje a dalších pivovarů ve střední a východní Evropě.

Newsletter