Abe jako první japonský premiér jednal na Kubě o obchodu a KLDR

Japonský premiér Šinzó Abe jednal ve čtvrtek na Kubě s prezidentem Raúlem Castrem o podpoře obchodu, investic, turistiky a o zastavení severokorejského jaderného programu. Jde o první návštěvu japonského předsedy vlády na komunistickém ostrově, informovala dnes agentura DPA.

„Chci si také vyměnit názory s kubánským vedením, která má velký vliv uvnitř Hnutí nezúčastněných zemí, na reformu Rady bezpečnosti OSN, jaderné odzbrojení, situaci v Asii a další témata zahrnující mezinárodní společenství,“ řekl Abe v rozhovoru pro list kubánské komunistické strany Granma.

Japonský premiér přiletěl na Kubu po svém vystoupení na Valném shromáždění OSN, kde prohlásil, že jaderný program KLDR představoval letos mnohem závažnější hrozbu než v minulosti. Havana je přitom jedním z mála diplomatických spojenců Pchjongjangu, připomněla agentura Reuters.

„Pevně věřím, že japonské firmy mohou jako spolehliví partneři významně přispět Kubě, která modernizuje svůj socio-ekonomický model,“ uvedl Abe s tím, že k tomuto cíli má dopomoci i nedávno dohodnutá restrukturalizace dluhu Havany vůči Tokiu.

Kuba před dvěma lety urovnala své vztahy s USA a začala s tržními reformami. Od té doby Havanu navštívila řada západních politiků. Americký prezident Barack Obama byl na Kubě letos v březnu.

Newsletter