ADP: Americký soukromý sektor v květnu vytvořil 201 tisíc míst (oček. 200 tis.)

Soukromý sektor ve Spojených státech vytvořil v květnu zhruba 201.000 pracovních míst. Ve srovnání se slabším předešlým měsícem tak tvorba pracovních míst v tomto sektoru zrychlila. Dnešní údaje organizace ADP naznačují, že největší světová ekonomika po hospodářském propadu v prvním čtvrtletí oživuje.     

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že v květnu vzniklo v soukromém sektoru USA 200.000 míst.     

ADP zároveň upravil směrem dolů slabý dubnový údaj. Soukromý sektor USA podle upravených dat tehdy vytvořil 165.000 míst, o 4000 méně, než byl první odhad. Představuje to nejnižší přírůstek od loňského ledna.     

Zpráva ADP přichází dva dny před klíčovou vládní statistikou o květnovém vývoji amerického trhu práce. Vládní data zahrnují jak soukromý, tak státní sektor.     

Analytici očekávají, že ekonomika USA vytvořila v květnu celkově 225.000 pracovních míst po dubnovém přírůstku 223.000 míst. Míra nezaměstnanosti podle jejich odhadů v květnu zůstala na 5,4 procenta.     

Americká ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla do záporných čísel a její výkon klesl o 0,7 procenta. Stejně jako o rok dříve se na největší světové ekonomice těžce podepsalo nepříznivé zimní počasí. 

Newsletter