Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

Aerolinky easyJet čekají první pokles zisku od roku 2009

Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet očekává za uplynulý finanční rok pokles zisku asi o čtvrtinu. Bude to první pokles od roku 2009 a firma jej dává do souvislosti jednak s obavami z terorismu, jednak s prudkým poklesem kurzu libry. Finanční rok skončil v září. Akcie easyJet na zprávu reagovaly propadem o více než šest procent.

Podnik má vysoké napojení na destinace, které jsou nyní považovány za méně bezpečné, jako je Egypt, Turecko a francouzská města Paříž a Nice. Hospodaření aerolinek pravděpodobně zůstane slabší i nadále, zejména kvůli pokračujícímu poklesu cen letenek a slabé libře.

Zisk před zdaněním se bude podle předběžných propočtů pohybovat v rozmezí 490 milionů až 495 milionů liber (15,1 miliardy až 15,2 miliardy Kč). Bude tedy nižší, než čekali analytici, kteří svůj odhad už dříve snížili v průměru na 497 milionů liber. Aerolinky již v červenci varovaly, že kvůli nejistému prostředí neposkytnou výhled zisku, jak obvykle v tomto období činily.

Slabší libra ubrala firmě ze zisku zhruba 90 milionů liber a podobné dopady podnik očekává i v následujícím roce. Ceny pohonných hmot se stanovují v dolarech a pokles libry vůči dolaru tak aerolinkám zdražil palivo. Ceny letenek easyJetu za poslední tři měsíce klesly v průměru o 8,7 procenta a podnik očekává, že tento trend bude pokračovat i v nynějším čtvrtletí.

Akcie easyJet dnes na burze klesly nejníže od roku 2013. Od počátku letošního roku už ztrácejí asi 45 procent, což je druhý nejhorší výkon ze 100 firem v hlavním britském akciovém indexu, uvedla agentura Reuters.

Newsletter