Aerolinky Emirates zvýšily celoroční zisk, pomohla levná ropa

Dubajská letecká společnost Emirates v loňském fiskálním roce zvýšila zisk o 56 procent na 7,1 miliardy dírhámů (1,9 miliardy USD; 45,9 miliardy Kč). K lepšímu výsledku jí pomohly nižší ceny ropy, díky nimž firma snížila provozní náklady. Tržby ale o více než čtyři procenta klesly a dosáhly 85 miliard dírhámů. Příčinou byl zejména silnější americký dolar. Fiskální rok skončil v březnu.

Prezident společnosti Tim Clark agentuře AP řekl, že pohonné hmoty se na celkových provozních nákladech podílely zhruba z 26 procent. V předešlém roce to bylo 35 procent. Palivo je však nadále největší výdajovou položkou v hospodaření podniku.

Aerolinie, které loni oslavily 30. výročí existence, vykazují zisk nepřetržitě 28 let. V posledním finančním roce přepravily skoro 52 milionů cestujících.

Aerolinky Emirates vlastní vláda emirátu Dubaj, společnost díky flotile velkých letadel expanduje hlavně na dálkových trasách. Spolu s blízkovýchodními přepravci jako je Etihad Airways nebo Qatar Airways tak představuje stále větší konkurenci pro západní aerolinky.

Emirates mimo jiné vlastní nejvíce obřích letounů Airbus A380. Společnost si jich objednala 142, z toho 77 už je v provozu. Clark dnes podle agentury Reuters řekl, že aerolinky by jich mohly koupit ještě víc, pokud se jejich výrobce rozhodne nepokračovat s dříve avizovanou novou verzí A380neo. Airbus se nyní soustředí na větší verzi svého letadla A350 a plány na vylepšenou verzi A380 s účinnějšími motory prozatím odložil.

Newsletter