Aféra Panama Papers zmiňuje 115 jmen spojených se Slovenskem

V aféře kolem uniklých dokumentů z panamské společnosti Mossack Fonseca, která klientům pomáhá zakládat firmy v takzvaných daňových rájích, figuruje i nejméně 115 jmen spojovaných se Slovenskem. Na slovenském seznamu ale převládají občané Nizozemska. Vyplývá to z analýzy Českého centra pro investigativní žurnalistiku, které se podílelo na analýze dat v případu zvaném Panama Papers. Podle poradenské společnosti Bisnode Slovensko loni vzrostl počet slovenských firem, které mají vlastníka v některém z daňových rájů.

Až 95 jmen na slovenském seznamu je spojeno s firmou Green Carbon Renewables S.A., registrované na Britských Panenských ostrovech. Většina z nich jsou podle analýzy Nizozemci s adresou ve slovenském městě Sládkovičovo. Ředitelem společnosti je podle tvrzení novinářů bývalý šéf kanadsko-slovenské obchodní komory John Novák, který působil ve více nadnárodních firmách.

V uniklých dokumentech je zmiňován i málo známý obchodník s cennými papíry Milan Hošek, který se věnuje také investičnímu poradenství a rovněž píše blogy. Působil prý v jedné z firem založené na Seychelách.

Podle slovenských médií v aféře Panama Papers vystupuje i slovenská firma Latem Trading. Její vlastník Gustaaf David Poelen nekalé jednání popřel. „Mossack Fonseca není nic víc než bývalý obchodní partner. Nikdy zde nebylo žádné zapojení do praní špinavých peněz, které by se týkalo osob z České či Slovenské republiky,“ citoval z Poelenova vyjádření portál Aktuality.sk.

Newsletter