AFP: Rusové čelí každoroční odstávce teplé vody

„Je to jako každé léto, ale vždy mě to naštve, jako by to bylo poprvé,“ říká Julija Galičová. Radnice v Petrohradu na severozápadě Ruska jí odpojila v bytě teplou vodu kvůli každoroční údržbě potrubí. Stejně jako ve všech ruských městech, včetně Moskvy, se dodávky teplé vody každé léto na zhruba čtrnáct dní přerušují. Rozhořčení lidí zmírňuje jen vlastní snaha nějak si poradit, napsala agentura AFP.

Letní odstávka teplé vody kvůli údržbě sítí před tvrdou zkouškou v podobě dlouhé a drsné zimy se vyskytuje ve většině postsovětských zemí, jako je Bělorusko či Ukrajina. Komunální služby tvrdí, že toto opatření je nezbytné kvůli opravám systémů centrálního vytápění a vodovodů, pocházejících vesměs ze sovětských dob.

„Tyto práce slouží přípravě na topnou sezonu, aby se systém prověřil a sledovalo se opotřebení,“ uvádí městská firma, která má v Petrohradu na starosti vytápění.

V ruských městech a průmyslových oblastech je dálkové vytápění a ústřední zásobování horkou vodou běžné. A tak od začátku května do konce srpna lidé trnou, kdy na ně přijde řada a nepoteče teplá voda. Při ranní toaletě pak spousta z nich skřípe zuby.

„Má ranní či večerní sprchování se mění v opravdové cirkusové číslo s kastroly a kýbly,“ směje se třiačtyřicetiletá Julija Galičová, která podniká v někdejším hlavním městě carské říše.

„Deset způsobů, jak se umýt bez teplé vody“, „Jak vykoupat miminko, když jste sama a teplá voda neteče“, anebo „Jak si umýt dlouhé vlasy v létě“, takovými způsoby se Rusové dělí na internetu o vynalézavé návody a rady, jak přežít svízelné období.

Některé radí otužovat tělo studenou vodou, zatímco ti zimomřivější navrhují jiné způsoby, jak čelit situaci: „Osobně potřebuji dva hrnce a varnou konvici, abych se kompletně opláchl,“ tvrdí jeden z uživatelů, podle kterého je obsah varné konvice určen k umytí hlavy.

„Kamarádky mi lijí vodu na hlavu a pak jim pomůžu stejně, a tak je vše veselejší a příjemnější,“ svěřuje se studentka Žeňa se zážitky z velké moskevské univerzity.

Pro pětatřicetiletého Pjotra Romanova řešení představuje návštěva veřejných lázní. S nostalgií vzpomíná na doby, kdy jako svobodný mládenec zval dívky, aby se u něj vykoupaly. „Teď jsem ženatý,“ konstatuje.

Až do loňského roku si hudebník Jevgenij dopřával během odstávky teplé vody sprchu u přátel, než se rozhodl investovat do koupě bojleru, jako zhruba 20 procent Rusů.

„Teď přátelé chodí za mnou,“ říká s úsměvem. „Bývá zvykem, že když se přijdou osprchovat, přinesou čaj, vodku, a tak je to opravdu přátelská návštěva,“ vysvětluje.

„To je solidarita a sounáležitost v ruské podobě!“ dodává jeho kamarád Anton.

Newsletter