Euro obrací proti dolaru do zisku nad hranici 1,1890 EURUSD. První odhad českého HDP za 2Q ukázal oproti konsensu slabší výsledek. Koruna zůstává ve ztrátě nad 25,50 za euro.

Agentura Fitch srazila rating Brazílie do neinvestiční kategorie

Brazílie přišla o úvěrový rating v investiční kategorii u druhé ze tří velkých mezinárodních agentur. Pozici země poškozuje hospodářská a politická krize, sdělila ve středu agentura Fitch. Hlavní rating Brazílie agentura snížila na BB+, jen dva měsíce poté, co jej zhoršila na nejnižší úroveň v investiční kategorii.

Největší latinskoamerickou ekonomiku trápí hospodářská recese a politická nejistota, což vede ke zhoršování jejích veřejných financí. Také nový rating má u Fitch negativní výhled, což znamená, že hodnocení se může v dohledné době dál zhoršit.

Do podřadné neinvestiční kategorie zařadila brazilský rating už v září agentura Standard & Poor‘s. V srpnu další velká světová agentura Moody‘s snížila rating země na nejnižší úroveň v investiční kategorii a minulý týden pohrozila jeho dalším zhoršením, uvedla agentura Reuters.

Fitch srazila rating do neinvestiční kategorie den poté, co prezidentka Dilma Rousseffová zmírnila rozpočtové cíle pro příští rok ve snaze zachránit výdaje na sociální programy. Svým krokem podkopala pozici ministra financí Joaquima Levyho, který svou reputaci založil na úsporách. Jeho program ale narazil v parlamentu na odpor.

Newsletter