Agentury: Firmy nestíhají, nemají zaměstnance ani brigádníky

Na pracovním trhu přetrvává nedostatek zaměstnanců, který umocňuje poptávka po brigádnících pro předvánoční prodeje. Shodly se na tom personální agentury oslovené ČTK. Nedostatek lidí podle nich již vážně ohrožuje výkonnost firem, neboť ty nejsou z kapacitních důvodů schopny pokrýt své zakázky či dostát obchodním plánům. Hrozí třeba i zpoždění v doručování zboží.

„Nedostatek pracovníků panuje v roce 2016 napříč téměř všemi obory. Tento stav trvá i teď před Vánocemi, proto mnohé firmy plánují kratší nebo žádné odstávky, neboť dohánějí zakázky. A navíc vzniká velký požadavek po sezonních pracovnících,“ řekl ČTK ředitel poradenské firmy McROY Czech Tomáš Surka.

„Situace se s příchodem Vánoc až tolik nemění, nedostatek zaměstnanců přetrvává ve všech oborech,“ souhlasil šéf personální agentury Hays Ladislav Kučera. Nejvýrazněji se tradičně dotýká oborů, jako jsou výroba, strojírenství, IT, obchod a online marketing. Předvánoční období se pojí se zvýšenou potřebou dočasných zaměstnanců do obchodu, aby firmy dokázaly čelit zvýšenému náporu zákazníků. Dočasné zaměstnávání využívají i firmy pro svá účetní oddělení, kde nyní hledají výpomoc s ročními závěrkami a reportováním, podotkl.

Nedostatek lidí je stále výraznější ve výrobních firmách. „Aktuálně hledáme do výroby kandidáty pro tisíce pracovních pozic, vesměs jde o dělnické profese, tedy tzv. operátory výroby. Na českém trh chybí také asi 20.000 IT specialistů různého zaměření. Čím dál složitěji se hledají i lidé do oblasti podnikových služeb, především pak ti, kteří hovoří méně obvyklými jazyky,“ uvedla ředitelka marketingu personální agentury Grafton Recruitment Jitka Součková. Nedostatek lidí už podle ní ohrožuje expanzivní plány mnohých firem, firmy si navzájem v oblasti lidských zdrojů silně konkurují a čím dál častěji se snaží přitáhnout pracovní sílu i ze zahraničí.

Po brigádnících je podle Surky největší poptávka v oblasti e-commerce, logistice, tiskárnách a potravinářství, v prosinci pak ještě navýší poptávky po nových zaměstnancích i obchodní řetězce. Toto ve spojení s velmi nízkou nezaměstnaností způsobuje, že je zájemců opravdu nedostatek, firmy tak často navyšují brigádnické mzdy. „V Praze nabízíme brigádnické pozice i za 160 Kč za hodinu,“ poznamenal.

Největší potřeba brigádníků je ve velkých městech, kde je zaměstnanost zpravidla největší a tím i nejmenší poptávka po brigádách a zaměstnání. „Nyní hledáme napříč Českem okolo stovky brigádníků,“ upozornila například ředitelka lidských zdrojů McDonald ́s ČR Lucie Dostálová.

Tradičně největší starosti mají firmy s nedostatkem brigádníků v předvánočním období. Například pro balíkové přepravní společnosti jde o nejvytíženější období v roce. „Přepravci se proto snaží zajistit si brigádníky s maximálním předstihem už od konce léta. Ale například naplnit stavy řidičů, kterých je nedostatek napříč všemi obory, je prakticky nemožné, chybí jich v řádu desítek procent,“ popsal ředitel internetové přepravní služby Zaslat.cz Miroslav Michalko. Před Vánocemi proto může podle něj docházet ke zpoždění v doručování objednaného zboží.

Newsletter