Agilní metody mění myšlení českých firem

Konec hierarchických struktur v českých firmách? Tradičně zaběhlým postům pomalu odzvonilo a i v Česku se začínají prosazovat agilní metody v řízení firem, které si zakládají na týmové spolupráci a bourají stereotypy ve strukturách společností. Právě práce v menších skupinách umožňuje rychlý vývoj a díky vzájemné podpoře dokáží zaměstnanci rychle reagovat na různé změny. Velkým vzorem nejen pro české firmy je poskytovatel filmové a seriálové produkce, společnost Netflix, které agilní přístup zajistil celosvětový úspěch.

V novém modelu lidé pracují v malých týmech, které podporují rychlé dosažení inovativních výsledků, orientaci na zákazníka, možnost učení se z chyb. Důraz je kladen na přímou komunikaci, každý zaměstnanec je zodpovědný za daný úkol a podílí se na projektu od začátku až do konce. „Je několik základních agilních pravidel, při jejichž dodržování je tým velmi efektivní. Mezi základní patří: klient v centru dění, uč se z chyb, vizualizuj své myšlenky, neboj se divokých nápadů, rozvíjej nápady ostatních a další. Právě toto se očekává od agilních týmů,“ popsala agilní chování firem Martina Jandečková, jednatelka vzdělávací společnosti MgC Group.

Agilní metody jsou určeny pro jakýkoliv tým, který je připraven s nimi pracovat. Zpravidla pro firmu i jednotlivé zaměstnance představují podporu týmového ducha, inovativní a rychlé postupy a také angažované členy. Důležité je, aby byl management nakloněn pozitivním změnám a opravdu je implementoval, což se ne vždy podaří okamžitě. „Známe příklady, kdy vedení firmy avizovalo, že od teď jsou agilní společností. Je asi zřejmé, jaký dopad to mělo. Zaměstnanci s velkou dávkou ironického humoru komentovali, že pokud nastane neřízený chaos, označte ho za agilitu. A to je přesně jedno ze značných rizik, kdy nový přístup zaměstnanci nejen nepřijmou, ale navíc se cítí být podvedeni. To zpravidla vede k demotivaci. Nestačí věci jen říkat, musí se aktivně žít. To je základ pro agilní přístup,“ dodala Martina Jandečková. Nejznámějšími agilními metodami jsou Design Thinking, Business Model Generation (Canvas), Lean Startup a Scrum.

Digitalizace a proměnlivost podmínek trhu mění myšlení českých firem. Projekty se chovají jako živý organismus, mění se i strategie, dostupnost zdrojů, technologické dispozice a právě proto je potřeba pružného řízení společností. Jako jednu z příčin úspěchu služby Netflix označují odborníci právě schopnost firmy poskytnout zaměstnancům volnost a nechat je, aby se podíleli na firemní strategii a kultuře. A úspěch globálního hráče na trhu může být pro ostatní důkazem, proč by se agilní řízení mělo brát v potaz u většiny firem.

Newsletter