AI obviňuje nadnárodní giganty, že těží z dětské práce

Věhlasné nadnárodní společnosti obchodují s kosmetikou a zbožím obsahujícím palmový olej, při jehož výrobě dochází ke zneužívání dětské práce na plantážích v Indonésii. Uvádí se to ve zprávě, kterou dnes zveřejnila organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).

Na plantážích v provincii Kalimantan a na Sumatře pracují podle AI i osmi až čtrnáctileté děti. Nejsou nijak chráněné před pesticidy a přenášejí pytle vážící 12 až 25 kilogramů. Některé pracují na plantážích, namísto aby chodily do školy. Ženy jsou na plantážích nuceny k dlouhým směnám pod hrozbou snížení mzdy, která je pod minimální úrovní a v krajních případech činí jen 2,5 dolarů (asi 64 Kč) za den dřiny.

Plantáže patří dceřiným firmám singapurské společnosti Wilmar, která náleží ke gigantům na trhu palmového oleje. Sedm z devíti nadnárodních společností, zmíněných ve zprávě, podle AI připustilo, že kupuje palmový olej od Wilmaru.

Palmový olej se používá v široké škále zboží sahající od arašídové pomazánky přes čokoládu a kosmetiku po zubní pasty a zmrzlinu. Firmy jako Unilever, Colgate-Palmolive, Kellogg‘s a Nestle ujišťují spotřebitele, že jde o „udržitelný“ palmový olej, tedy že výroba neničí pralesy, respektuje životní prostředí a místní obyvatele. Avšak podle organizace „není nic udržitelného v palmovém oleji vyráběném za pomoci dětské a nucené práce“.

Společnosti „zavírají oči nad vykořisťováním pracovníků ve výrobním řetězci“ a „těží z žalostných nezákonných praktik“, tvrdí zpráva, opírající se o rozhovory se 120 pracovníky na plantážích. Zjištěné poznatky by „šokovaly kteréhokoliv spotřebitele, který si myslí, že dělá etickou volbu, když si vybírá zboží s tvrzením o udržitelném palmovém oleji“, uvedla Meghna Abrahamová z AI.

„Něco není v pořádku, když devět společností, které loni dosáhly celkového obratu 325 miliard dolarů, není s to něco udělat s brutálním zacházením s pracovníky při výrobě palmového oleje,“ řekla.

Společnost Wilmar v reakci připustila problémy, ujistila však, že již začala s „interním šetřením“ ohledně vytýkaných praktik v řetězci dodavatelů. Jiné firmy však podle AI přehmaty popřely.

Newsletter