Americké reálné tržní sazby měřené TIPSy klesají. Desetiletý výnos se drží pod -1,17 %. To včera stálo za výprodejním tlakem u dolaru, který se posunul nad 1,1840 EURUSD. Včerejší nárůst českých tržních sazeb podpořil zisky koruny k 25,55 za euro, oslabení dolaru proti euru nemělo výraznější vliv.

Airbus dokončil dohodu o výstavbě závodu na vrtulníky v Číně

Airbus Helicopters, který je největším světovým dodavatelem komerčních vrtulníků, dokončil dohodu o prodeji 100 helikoptér H135 čínskému konsorciu, jehož součástí je výstavba montážního závodu na vrtulníky v Číně. Dohodu strany předběžně uzavřely koncem loňského roku, napsala agentura Reuters.

Závěrečná dohoda byla podepsána v rámci návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové v Číně. Závod se bude nacházet v čínsko-německém ekoparku ve městě Čching-tao. Výroba v závodě má začít v roce 2018 a jeho kapacita bude 36 helikoptér ročně.

Lehké dvoumotorové vrtulníky H135 v Číně používá zdravotnická služba a policie. Očekává se, že poptávka po nich dále poroste, jak Čína zpřístupňuje nejnižší vrstvu svého letového prostoru civilním letadlům. Airbus Helicopters odhaduje, že poptávka po vrtulnících v Číně v příštích 20 letech dosáhne 3000 a 5000 kusů. V příštích letech by se tak mohla Čína stát největším trhem pro helikoptéry na světě.

Katalogová hodnota objednávky na 100 vrtulníků je 700 milionů eur (19 miliard Kč). Všechny helikoptéry se mají montovat v nové továrně a dodané mají být v příštích deseti letech. Součástí konsorcia jsou firmy China Aviation Supplies Holding Company (CAS), Qingdao United General Aviation Industrial Development Company (Qingdao United) a CITIC Offshore Helicopter Co Ltd.

Newsletter