Akcie E.ON padají o 13 %, oddělil se Uniper

Na německé akciové burze se začalo obchodovat s akciemi společnosti Uniper, která se oddělila od německého energetického gigantu E.ON. Akcie zahájily obchodování na ceně nad deset eur za akcii, což bylo blíže k horní hranici odhadů analytiků. Očekává se však, že obchodování bude velmi nestabilní a akcie mateřské E.ON oslabily na počátku obchodování o 13 procent, uvedla agentura Reuters.

Uniper zahrnuje aktivity E.ON v oblasti konvenční výroby elektřiny a obchodů s elektřinou. Akcionáři E.ON v červnu schválili plán na vyčlenění divize do samostatné firmy a její vstup na burzu. E.ON prodává 53,35 akcií společnosti.

Analytici očekávali, že se s akciemi Uniperu, který není zahrnut do hlavního indexu německých akcií DAX, budou prodávat za cenu v rozmezí 5,5 až 13 eur. Akcie zahájily dnešní obchodování na ceně 10,015 eura.

Rozdělení firmy E.ON a rozhodnutí uvést většinu akcií divize Uniper na burzu je odpovědí na přesun Německa od výroby elektřiny z jádra a fosilních zdrojů k obnovitelným zdrojům, hlavně slunci a větru. Tato politika podkopala ceny energií a poškodila ziskovost energetických firem. Samotná firma E.ON se nyní zaměří na obnovitelné zdroje energie, sítě a maloobchodní zákazníky.

Firma E.ON vznikla v roce 2000 fúzí energetických firem Veba a Viag. Zbývající akcie ve firmě Uniper hodlá firma prodat nejdříve v roce 2018.

Na burzu se v příštích týdnech chystá také firma Innogy, divize konkurenční německé energetické firmy RWE. Innogy zahrnuje aktivity v oblasti obnovitelných zdrojů, maloobchodu a sítí firmy RWE. RWE se podle dřívějších zpráv chystá prodat zhruba deset procent akcií firmy Innogy.

Newsletter