Akcie Fiat Chrysler po čtvrtečním pádu výrazně oživují

Akcie italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA) zahájily dnes výrazným vzestupem. Oživují tak ze čtvrtečního propadu, který vyvolalo obvinění Washingtonu z toho, že některé naftové vozy skupiny obcházejí emisní testy. Fiat Chrysler ale obvinění odmítl a to podle trhu naznačuje, že půjde zřejmě o jiný případ, než byl emisní skandál německé skupiny Volkswagen, který měl pro firmu mnohamiliardové náklady.

Akcie FCA na milánské burze dopoledne získávaly přes pět procent, a smazaly část čtvrtečního propadu o 16 procent. Šéf skupiny Sergio Marchionne obvinění Washingtonu důrazně odmítl a v dnešním italském tisku řekl, že vyšetřování neovlivní firemní finanční cíle pro příští rok.

„Jde o velmi odlišný případ, než byl Volkswagen. Na rozdíl od Volkswagenu FCA po obviněních USA opakuje, že dodržuje platná pravidla,“ uvedla podle agentury Reuters makléřská firma ICBPI.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) ve čtvrtek FCA obvinila z používání softwaru, který umožnil obejít normy pro emise oxidů dusíku u zhruba 104.000 naftových automobilů skupiny typu SUV a pick-up. Zejména firmě vyčítá, že tento dodatečný software nenahlásila úřadům.

Americká vláda tento týden uzavřela s Volkswagenem po téměř roce a půl dohodu o urovnání jeho emisního skandálu. Automobilka v rámci dohody přiznala vinu a zaplatí 4,3 miliardy dolarů (zhruba 110 miliard Kč). EPA předloni v září Volkswagen obvinila, že do téměř 600.000 naftových vozů instaloval software k obcházení testů emisí a Volkswagen se k tomu přiznal. Volkswagen se loni dohodl, že na urovnání civilních sporů s regulačními úřady, zákazníky a prodejci v USA vynaloží až 17,5 miliardy dolarů (447 miliard Kč).

Newsletter