Akcie na pražské burze se vrátily k růstu

Akcie na pražské burze se v uplynulém týdnu vrátily k růstu. Od minulého pátku stoupl index PX o 0,6 procenta na 824,4 bodu. Ještě v pondělí se index propadl na více než sedmileté minimum. Nejhlubší pokles zaznamenaly akcie pojišťovací skupiny VIG, nejvíce se naopak dařilo cenným papírům banky Moneta. Předchozí týden akcie oslabily o více než procento.

„Výsledek britského referenda o vystoupení z EU z minulého pátku a jeho následky byly stále hlavními tématy uplynulého týdne. Je nutno podotknout, že došlo k mírnému uklidnění alespoň, co se míry výkyvů na akciových trzích týče. Většina světových indexů korigovala ztráty z předešlého týdne a pražská burza nebyla výjimkou,“ komentoval vývoj na trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce klesající akcií týdne byla VIG s poklesem o 5,2 procenta na 456 Kč. U společnosti nebyla žádná kurzotvorná informace. Investoři negativně reagují na výsledek britského referenda o setrvání země v EU, které mimo jiné pravděpodobně bude znamenat další monetární uvolnění, a tedy dlouhodobě velmi nízké příjmy z finančních investic.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Moneta, která posílila o 7,1 procenta na 75,4 Kč. Přestože jde o banku, tak by podle Vaníčka Moneta neměla být významně dotčena brexitem. Současně jde o dividendovou akcii. Titul profitoval rovněž z několika poměrně silných nákupních doporučení od významných investičních bank.

Příští obchodní týden bude zkrácen o pondělí v USA kvůli státnímu svátku. Domácí obchodní týden bude zkrácen o úterý a středu rovněž kvůli státním svátkům. Investoři budou nadále vyhodnocovat dění v Británii a potenciální následky brexitu na ekonomiku. Vedle toho se bude sledovat středeční zápis z posledního zasedání americké centrální banky Fed. „Celkově očekáváme další zklidnění situace a mírně nákupní náladu,“ uvedl analytik.

Newsletter