Dolar začíná nový týden pod tlakem. Dolarový index oslabuje směrem k hranici 90 bodů, euro mírně sílí nad 1,2170 EURUSD. Procyklické měny profitují z tlaků na slabší dolar. Silnější by měly otevřít i měny regionu, včetně koruny pod 26,10 za euro.

Akcie na pražské burze v týdnu klesly o 3,6 procenta na 850 bodů

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu oslabily, když od minulého pátku index PX klesl o 3,6 procenta na 849,8 bodu. Největší pokles zaznamenaly akcie Komerční banky, nejlépe se naopak dařilo opět cenným papírům mediální společnosti CME, vyplývá z výsledků pražské burzy. Předchozí týden akcie klesly o více než procento.

„Zátěžové testy zaměřené na evropské bankovní domy dopadly neutrálně. Nicméně tento výsledek trh neuklidnil. Naopak pozitivní informací pro trhy byla páteční makrodata z USA. Domácí index PX klesl především pod tíhou propadu Komerční banky,“ popsal hlavní události na finančním trhu analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce klesající akcií týdne byla Komerční banka, která ztratila 10,8 procenta na 848 Kč. Titul negativně reagoval na revizi směrem dolu své dividendové politiky. Banka musí k revizi přikročit kvůli regulatorním požadavkům ze strany ČNB. KB byla trhem vždy kladně hodnocena právě kvůli své zajímavé dividendové politice.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla CME, která přidala 1,6 procenta na 57,1 Kč. V týdnu nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Vaníček odhadl, že akcie těžila ze solidních čísel zveřejněných již v předchozím týdnu.

Výsledková sezona a makroekonomická data budou podle něj v příštím týdnu zřejmě jedinými kurzotvornými faktory. „Celkově očekáváme mírně pozitivní náladu v reakci na solidní data z USA zveřejněná v uplynulém týdnu,“ uzavřel analytik.

Newsletter