Akcie na pražské burze v týdnu oslabily, index ztratil 1,6 pct

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu pokračovaly v oslabování. Od minulého pátku klesl index PX o 1,6 procenta na 819,6 bodu a pohybuje se tak dále v blízkosti svého více než sedmiletého minima. Nejhlubší pokles zaznamenaly akcie bankovní skupiny Erste Group, nejvíce se naopak dařilo cenným papírům pojišťovací skupiny VIG, vyplývá z výsledků pražské burzy. Předchozí týden akcie oslabily o více než procento.

„Uplynulý týden se veškeré dění na finančních trzích točilo okolo britského referenda o vystoupení z EU. Zveřejnění výsledků, kde přibližně 52 procent Britů hlasovalo pro rozchod s EU, přineslo pro investory překvapení. Po úvodní panice podpořené nucenými prodeji se v průběhu dne situace postupně uklidňovala, nicméně hlavní evropské indexy dnes přesto zakončily se ztrátami o pět až sedm procent,“ popsal vývoj na trzích analytik J&T Banky Pavel Ryska.

Nejhůře se bez překvapení vedlo bankám. Erste předvedla vůbec nejhorší výkon se ztrátou 4,5 procenta na 553,2 Kč. Výjimkou mezi finančními jmény a hvězdou týdne s nejlepším výkonem na BCPP byla pojišťovna VIG, které se podařilo za týden posílit o 2,7 procenta na 481 Kč.

Příští týden budou na akciových trzích cítit dozvuky z překvapivého britského ‚sbohem‘ Evropské unii. „Podle vývoje v pátek se domníváme, že největší šok na trzích již pominul, nicméně stres může podle nás pokračovat hlavně na akciích jižní části eurozóny a na akciích bank. Nemyslíme si, že trhy věří v katastrofické ekonomické scénáře po brexitu, a jsme názoru, že u většiny aktiv již k hlavnímu poklesu došlo. Na příští týden máme neutrální výhled,“ odhadl Ryska.

Newsletter