Americké reálné sazby měřené proti inflaci ochráněnými dluhopisy klesají. Dolar v návaznosti na to obrací proti euru do ztráty nad 1,1610 EURUSD. Měny regiony americké dění nezatěžuje. Zlotý a koruny posiluje, přičemž domácí měna se posunula pod 25,70 za euro.

Akcie na pražské burze za týden připsaly 1,4 procenta

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu opět mírně rostly a index PX si připsal 1,4 procenta na 919,6 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. Nejvíce ztratily akcie výrobce cigaret Philip Morris CR, naopak nejvíce rostly opět akcie výrobce nápojů Stock Spirits. V předchozím týdnu akcie stouply o téměř procento.

Kromě akcií Philip Morris (minus 6,3 procenta na 12.232 Kč) a O2 CR (minus 0,9 procenta na 247,8 Kč), které se obchodovaly bez nároku na dividendy, byly nejvíce klesající akcie společnosti Pivovary Lobkowicz (minus 1,4 procenta na 205 Kč). U firmy se neobjevily žádné kurzotvorné informace. Šlo spíše o technický pohyb, protože platí nabídka ze strany majoritního vlastníka na výkup minorit za 208 Kč za akcii, která platí až do konce května.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla opětovně Stock Spirits, která posílila o 4,3 procenta na 55,40 Kč. Již v předminulém týdnu společnost překvapivě zveřejnila předběžné výsledky, které byly výrazně pozitivní. Navíc trh kladně oceňuje aktivitu některých významných minoritních akcionářů, kteří jsou nespokojeni s dosavadním řízením společnosti.

Newsletter