Akcie oděvní značky Steilmann propadají o 90 %! Platební neschopnost

Akcie německé oděvní společnosti Steilmann dnes výrazně klesají, odepisují kolem 90 procent hodnoty. Reagují tak na oznámení, že firma je v platební neschopnosti. Management ve středu večer sdělil, že vzhledem k současnému vývoji podnikání je firma nelikvidní. Jednání o ozdravení firmy byla neúspěšná, představenstvo tedy rozhodlo, že okamžitě požádá o vyhlášení platební neschopnosti.

Steilmann vstoupil na burzu teprve loni v listopadu, akciím firmy se ale od začátku nedařilo. Původně chtěla firma nabídnout na burze 19,5 milionu akcií, svůj plán však nakonec musela snížit na 2,5 milionu a cenu stanovit na dolním konci plánovaného rozpětí. Místo očekávaných 100 milionů eur (2,7 miliardy Kč) tak nakonec získala jen devět milionů.

V prosinci pak firma zhoršila výhled vývoje tržeb a zisku, což zdůvodnila špatným prodejem vlivem nezvykle teplého zimního počasí. Podnik má po celém světě 8300 zaměstnanců a působí i v České republice.

Steilmann vlastní také podíl v oděvní značce Adler. Ta uvedla, že na její obchody nemá platební neschopnost Steilmannu žádný vliv. Adler provozuje více než 170 obchodů s módou, převážně v Německu, a má asi 4000 zaměstnanců, informovala agentura DPA.

Firmu založil v roce 1958 Klaus Steilmann. Společnost se ocitla ve finančních problémech už asi před deseti lety. Krachu tehdy zabránil italský investor Miro Radici, který firmu v roce 2006 převzal. Steilmann se zaměřuje na věkovou skupinu nad 45 let, kromě značek Steilmann a Adler vlastní také značky Apanage a Kapalua a módní domy Boecker.

Newsletter