Akcie v USA díky bankám a ropě vzrostly, zpevnil i dolar

Akcie ve Spojených státech po dvou dnech ztrát dnes zpevnily. Příznivá statistika ze sektoru služeb totiž zvýšila pravděpodobnost, že tamní centrální banka (Fed) brzy přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb a podpořila akcie finančních společností. Zdražení ropy pomohlo vzhůru akciím firem z energetického sektoru.

Dow Jonesův index přidal 0,62 procenta na 18.281,03 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 vzrostl o 0,43 procenta na 2159,73 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,50 procenta a uzavřel na 5316,02 bodu.

Dnešní statistika z USA ukázala, že aktivita v americkém sektoru služeb v září silně oživila, zatímco o měsíc dříve byla nejnižší za šest let. Zpráva podpořila pravděpodobnost, že úrokové sazby v USA v nejbližší době vzrostou. To pomohlo finančním společnostem, takže dílčí index finančních společností vzrostl nejvýše za tři týdny.

Ceny ropy dnes vystoupily nad 52 dolarů za barel, a dostaly se tak nejvýše od června. Důvodem byly údaje o dalším poklesu zásob ropy v USA. Zdražení suroviny vytáhlo vzhůru akcie firem jako je Exxon Mobil, Chevron nebo Chesapeake Energy.

Americký dolar po nejnovější statistice z USA uzavřel téměř beze změny. Dolar na jedné straně podpořila zpráva o růstu sektoru služeb, v jeho dalším růstu mu ale zabránily slabší údaje o počtu nových pracovních míst v soukromém sektoru. Investoři byli také obezřetní před páteční širší zprávou o vývoji nezaměstnanosti v USA.

Newsletter