Akcie v USA díky maloobchodním firmám vzrostly, dolar posílil

Akcie ve Spojených státech dnes posílily a indexy S&P 500 a Nasdaq uzavřely na novém rekordu. Oživení táhl hlavně spotřebitelský sektor díky silným výsledkům maloobchodních firem v čele s Best Buy. Energetické společnosti naopak kvůli poklesu cen ropy oslabily.

Index Dow Jones vzrostl o 70,53 bodu, tedy 0,34 procenta, na 21.082,95 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 stoupl o 10,68 bodu, čili 0,44 procenta, na 2415,07 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 42,23 bodu, neboli 0,69 procenta, na 6205,26 bodu.

Akcie Best Buy dnes posílily o více než 22 procent na nový rekord díky nečekanému růstu srovnatelných tržeb v minulém čtvrtletí. Po silných výsledcích hospodaření prudce posílila i firma PVH, majitel obchodů s oděvy Tommy Hilfiger, či maloobchodní firma Sears, která vykázala první čtvrtletní zisk za téměř dva roky.

Růst trhu částečně zbrzdily energetické společnosti. Členové ropného kartelu OPEC a další přední producenti ropy se dnes dohodli, že prodlouží dohodu o omezení své těžby o devět měsíců do března příštího roku. Ceny ropy však klesly, protože investory podle agentury Reuters zklamalo, že se nenaplnily signály výraznějšího snížení těžby.

Americký dolar se dnes pohyboval jak na houpačce, nakonec však uzavřel s mírným ziskem. Ke ztrátám dolaru nejprve přispělo středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání centrální banky USA (Fed), které zmírnilo očekávání brzkého růstu úrokových sazeb v zemi. Později dolar smazal ztráty díky oslabení měn zemí zaměřených na těžbu komodit, na které měl negativní dopad pokles cen ropy.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se zvýšil o 0,1 procenta na 97,21 bodu. Vůči euru dolar posílil o 0,04 procenta na 1,1210 USD a k jenu o 0,2 procenta na 111,80 JPY. Euro vůči jenu posílilo 0,2 procenta na 125,32 JPY.

Newsletter