Akcie v USA po statistice stouply na nový rekord

Akcie ve Spojených státech opět uzavřely na novém rekordu a širší index S&P 500 zaznamenal rekord již pátou seanci za sebou. K růstu akciím pomáhají silné statistické údaje a naděje, že prezident Donald Trump sníží daně.

Index Dow Jones stoupl o 107,45 bodu, tedy 0,52 procenta, na 20.611,86 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 vzrostl o 11,67 bodu, čili 0,5 procenta, na 2349,25 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 36,87 bodu, neboli 0,64 procenta, na 5819,44 bodu.

Zprávy o vyšším růstu maloobchodních tržeb a spotřebitelských cen v lednu posílily důvěru v to, že ekonomika USA roste solidním tempem. Pozitivní statistické zprávy přicházejí po silné sezóně hospodářských výsledků za čtvrté čtvrtletí.

Trump po dnešním setkání s nejvyššími představiteli amerických maloobchodních firem uvedl, že výrazně sníží daně a zjednoduší daňové předpisy. Zopakoval tak slib, který dal minulý týden a v předvolební kampani.

Posilovaly zdravotnické a finanční společnosti. Naopak klesly akcie energetických a realitních firem, kterým se bude dařit hůře v prostředí vyšších úrokových sazeb. Posílily také akcie aerolinek Southwest, United Continental, American Airlines a Delta po zprávě o investici od firmy Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, napsala agentura Reuters.

Newsletter