Akcie v USA zahájily týden poklesem, dolar mírně vzrostl

Akcie ve Spojených státech zahájily nový týden poklesem. Důvodem byl hlavně propad firmy Apple. Ztráty částečně vykompenzoval růst energetických a finančních firem, tedy sektorů, které v letošním roce patří mezi sektory s nejhorším výkonem.

V závěru obchodování index Dow Jones klesl o 22,25 bodu, tedy 0,1 procenta, na 21.184,04 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 oslabil o 2,97 bodu, neboli 0,12 procenta, na 2436,10 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 10,11 bodu, čili 0,16 procenta, na 6295,68 bodu.

Dnešní statistika z USA ukázala, že aktivita v sektoru služeb v květnu zpomalila, protože nové objednávky se snížily. Spolu s dubnovým poklesem zakázek ve zpracovatelském sektoru a stagnací produktivity práce v prvním čtvrtletí údaje naznačují, že ekonomický růst nemá příliš prostoru pro zrychlení. Obchodníci však stále sázejí na to, že centrální banka USA (Fed) tento měsíc zvýší úrokové sazby.

Obchodníci také sledují nadcházející politický vývoj, jako volby v Británii, výpověď někdejšího ředitele Federálního vyšetřovacího úřadu (FBI) Jamese Comeyho před Kongresem, který objasňuje možné ruské zásahy do voleb v USA, nebo legislativní hlasování ve Francii.

Akcie Applu oslabily o jedno procento. Apple dnes zahájil vývojářskou konferenci, na které představil některé výrobky a služby. Akcie firmy Alphabet, mateřské společnosti Googlu, naopak rostly a poprvé překonaly hranici 1000 USD.

Dolar dnes mírně posílil a oživil z téměř sedmiměsíčního minima vůči koši měn. Investoři se zaměřují na dvě události v tomto týdnu, a to na zasedání Evropské centrální banky a parlamentní volby v Británii, napsala agentura Reuters.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,1 procenta na 96,809 bodu. Vůči euru dolar vzrostl o 0,2 procenta na 1,1257 USD a k jenu o 0,1 procenta na 110,49 JPY. Euro vůči jenu oslabilo o 0,1 procenta na 124,38 JPY.

Newsletter